جراحی ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان

جراحی کاشت دندان و یا همان جراحی ایمپلنت دندان روشی است که دندانپزشک زیبایی با استفاده ازفلز، پایه های پیچ مانندی را جایگزین ریشه ی دندان می کند و دندان های آسیب دیده یا افتاده را با دندان های مصنوعی جایگزین می کند. این دندان ها بسیار شبیه به دندان های واقعی است و همانند آن ها عمل می کند. ایمپلنت دندان می توان بهترین پیشنهاد به افرادی باشد که به طور طبییعی دارای ریشه دندان نبوده و یا امکان ساخت دندان مصنوعی وجود ندارد.

نحوه ی جراحی ایمپلنت دندان ها

جراحی ایمپلنت دندان ها و نحوه ی انجام آن بستگی به نوع و وضعیت استخوان فک شما دارد. که ممکن است از جندین روش برای انجام این جراحی استفاده شود. یکی از مهمترین مزایای این روش، حفظ کامل دندان های جدید  است. در این جراحی استخوان فک به عنوان یک پیشتیان عمل می کند. به همین دلیل برای بهبودی کامل نیاز به چندین ماه زمان است تا از جراحی بگذرد تا نتیجه کاملا مشخص شود.

جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود؟

ایمپلنت دندان با انجام جراحی و قرار دادن پایه ها در استخوان فک انجام می شود. دقیقا این پایه ها به عنوان ریشه دندان های از دست رفته قرار می گیرد. به دلیل استفاده از تیتانیوم استفاده شده در پایه مورد استفاده در ایمپلنت ها، استخوان فک شما به راحتی رشد کرده و این پایه ها را محکم نگه می دارد. پس کاشت ها نمی لغرند و یا باعث آسیب به استخوان ها نمی شوند. همچنین میزان دندان ها به دلیل ساخته شدن از مواد غیر از مینای دندان، میزان پوسیده شدن آن ها بسیار کم است.

به طور کلی ، اگر شما:

 • یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
 • یک فک داشته باشید که رشد کامل داشته باشد
 • استخوان کافی برای تأمین ایمپلنت یا داشتن پیوند استخوانی داشته باشید
 • بافت های دهانی سالم داشته باشید
 • شرایط فیزیکی و بدنی نداشته باشید که بر بهبود استخوان تأثیر بگذارد
 • قادر به استفاده از پروتز متحرک نیستید
 • می خواهید گفتارتان را بهتر کنید
 • حاضر هستید تا چندین ماه درگیر روند درمان باشید
 • سیگار نکشید
 • می توانید جراحی ایمپلنت دندان را داشته باشید.

خطرات ایمپلنت

مانند هر عمل جراحی ، عمل جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت دندان خطراتی را خواهد داشت. اگر چه عوراض جراحی بسیار کم و نادر است ولی ممکن است در برخی از افراد به صورت جزئی مشاهده شود که به راحتی قابل درمان است. برخی از این خطرات  عوارض عبارتند از :

 • عفونت در محل کاشت
 • صدمه یا آسیب به ساختارهای اطراف آن ، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
 • آسیب عصبی ، که می تواند باعث درد ، بی حسی یا سوزن شدن در دندانهای طبیعی ، لثه ها ، لب ها یا چانه شما شود
 • مشکلات سینوس ، هنگامی که ایمپلنت های دندانی در فک فوقانی قرار می گیرند در یکی از حفره های سینوس شما بیرون می زند

آمادگی های قبل از ایمپلنت دندان

برنامه ی جراحی کاشت دندان ممکن است شامل برخی از موارد زیر باشد که جراح دندانپزشک زیبایی از فرد می خواهد تا قبل از جراحی ایمپلنت دندان انجام دهد.

برنامه ی جراحی :

 • بررسی وضعیت دهان و دندان ها
 • بررسی فک و صورت توسط دندانپزشک زیبایی و یا جراح فک وصورت
 • بررسی لثه ها
 • طراحی پروتز مناسب برای دندان ها
 • در برخی از افراد، متخصص گوش و حلق و بینی فرد را معاینه می کند.

از آن جا که جراحی ایمپلنت دندان را نمی توان طی یک جراحی انجام داد، شما باید ارزیابی کامل در خصوص روند جراحی انجام دهید که شامل :

 • بررسی کامل دندان ها
 • تصویر برداری 3 بعدی و عکس برداری از دندان ها و لثه ، فرم فک و دندان ها

بررسی سابقه ی پزشکی

باید قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان، جراح دندانپزشک زیبایی در خصوص تمامی شرایط پزشکی، مصرف دارو های با نسخه و بدون نسخه و مکمل ها صحبت نماید و سوالات مربوطه را بپرسد. اگر شرایط قلب خاص و یا پروتز های ارتوپدی دارید، دندانپزشک ممکن است دارو های آنتی بیوتیک را برای پیشگیری از عفونت تجویز نماید.

ارائه برنامه ی درمانی متناسب

این برنامه با توجه به وضعیت فیزیکی و بررسی های بالا انجام میشود و در این برنامه سعی می شود تا با حفظ ضعیت استخوان فک و دندان های باقی مانده، جراحی انجام شود.

کنترل درد

برای انجام جراحی، فرد بیهوشی و یا بی حسی موضعی در نظر گرفته می شود. می توانید با جراح دندانپزشک خود در خصوص این موارد صحبت نمایید تا بتوانید بهترین روش را انتخاب نمایید. همچنین بعد از انجام جراحی ، دندانزشک سعی می کند تا با تجویز دارو های مسکن، تا حدودی درد را کنترل کند.

خوردن و آشامیدن بعد از جراحی، قبل از جراحی توضیح داده می شود.

چه مواردی در زمان انجام جراحی ایمپلنت دندان انجام می شود؟

عمل جراحی ایمپلنت دندان معمولا جزو جراحی های سرپایی محسب میشود که با مراحل درمانی زمان بندی شده، انجام می شود. مراحل قرار دادن ایمپلنت به شرح زیر است:

 • بررسی دندان های آسیب دیده
 • در صورت نیاز پیوند استخوان فک
 • قرار دادن ایمپلنت دندان
 • رشد و بهبود استخوان فک
 • قرار دادن پایه دندان

قرار دادن دندان مصنوعی

 کل این فرآیند ممکنن است چند ماه به طور بینجامد. بیشترین زمان بهبودی به رشد استخوان فک اختصاص دارد. بسته به وضعیت شما روش انجام جراحی و مواد  استفاده شده، ممکن است زمان تغییر کند. اما انتخاب بهترین دندانپزشک می تواند در این روند کمک کننده باشد.

در صورت نیاز به پیوند استخوان، پیوند استخوان در استخوان فک انجام می شود

پیوند فک چیست و چرا انجام می شود؟

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد ، ممکن است قبل از انجام عمل جراحی کاشت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید. به این دلیل است که اگر در زمان عمل جویدن، استخوان نتواند این فشار را تحمل نماید، احتمالا جراحی پیوند استخوان به فک انجام می شود تا بتواند ایمپلنت ها را تحمل نماید.

چندین گرینه برای پیوند استخوان وجود دارد که یکی از این گزینه ها، پیوند استخوان طبیعی است.

ممکن است چندین ماه زمان ببرد تا استخوان های جدید پیوند بخورد و این باعث افزایش زمان جراحی می شود. در برخی از افراد پیوند بسیار جزئی است و می توان به طور همزمان جراحی ایمپلنت را انجام داد. وضعیت فک شما تعیین کننده این جراحی است.

قرار دادن ایمپلنت دندان

درحین جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان، دندانپزشک دهان برای دسترسی به استخوان فک در لثه برش ایجاد می کند، سوارخ هایی که در این روند ایجاد می شود، باید حفره مانند باشد تا پایه ی ایمپلنت داخل آن قرار گیرد این پایه فلزی است. از آن جایی که قرار است این پایه نقش ریشه دندان را ایفا کند، باید در عوق استخوان فک قرار گیرد.

در این مرحله، به دلیل آن که در حال قرار دادن ایمپلنت ها هستید و زمان می برد، به همین دلیل زمان می برد و نیاز به پروتز موقت است تا قرار گیرد. می توانید در زمان خواب و تمیز کردن آن از دهان خارج نمایید.

باید منتظر رشد استخوان باشید

هنگامی که پایه دندان در استخوان فک قرار می گیرد، رشد استخوان برای نگه داشتن این پایه ها شروع می شود که سبب یکی شدن استخوان فک و پایه ایمپلنت می شود. این فرایند ممکن است چند ماه به طول انجامد ولی دقیقا شبیه به ریشه های دندان طبیعی می شود.

قرار دادن اباتمنت (abutment)

زمانی که قرار دادن پایه ایمپلنت انجام شد، زمان آن رسیده است که ممکن است نیاز به جراحی اضافی برای جا به جایی و یا قرار دادن تاج به آن باشد . این جراحی معمولا همانند مراحل قبل به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود.

برای قرار دادن اباتمنت جراح دندانپزشک مجددا اقدام به جراحی کرده و شروع به اتصال اباتمنت (abutment) به ایمپلنت دندان می کند. بعد از آن لثه بسته می شود.

بعد از اتمام این مراحل، لثه حدود دو هفته زمان لازم دارد تا اتصال دندان ها انجام شود.

دندان های مصنوعی جدید خود را احساس کنید

بعد از بهبود لثه ها، دندان ها را و عملکرد  آن ها را خواهید دید. این احساس و عملکرد دندان های جدید بعد از ساخت و قرار دادن تاج دندان های مصنوعی بسیار مهم و حیاتی است. تاج دندان ها را نمی توان قبل از آن که فک قوی شود، روی پایه قرار داد.

مراقبت های بعد از عمل

اگر جراحی ایمپلنت دندان در یک ایل چند مرحله انجام شود، ممکن است ناراحتی و عوارضی را به دنبال داشته باشد که بعد از هر جراحی فرد را درگیر نماید.

برخی از این ناراحتی و عوراض عبارتند از :

 • تورم لثه و صورت
 • کبودی پوست و لثه
 • درد در محل کاشت
 • خونریزی جزئی

ممکن است بعد از جراحی کاشت دندان به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید. اگر تورم ، ناراحتی یا هر مشکلی دیگر در روزهای بعد از عمل بدتر شد ، با جراح دندانپزشک خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از عمل ، ممکن است شما نیاز به خوردن غذاهای نرم داشته باشید در حالی که محل جراحی بهبود می یابد. به طور معمول ، جراح شما از بخیه هایی استفاده می کند که به خودی خود جذب شوند. اگر بخیه های شما به خودی خود جذب نمی شوند ، دندانپزشک آنها را می کشد.

نتایج

بیشتر کاشت های دندان موفقیت آمیز هستند. با این وجود ، بعضی اوقات استخوان به اندازه کافی به کاشت فلز نمی پیوندد. به عنوان مثال ، استعمال سیگار ممکن است به نارسایی و عوارض ایمپلنت کمک کند.

اگر استخوان نتواند به اندازه کافی نتواند رشد کرده و حامی پایه ایمپلنت شود ، ایمپلنت برداشته می شود ، استخوان تمیز می شود و می توانید طی حدود سه ماه آتی دوباره این روش انجام شود.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dental-implant-surgery/about/pac-20384622

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

Call Now Button