دکتر علی قمری » جراحی دهان، دندان و لثه » افزایش طول تاج دندان چیست
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

افزایش طول تاج دندان چیست

افزایش طول تاج دندان چیست

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند، افزایش طول تاج دندان را می تواند با روش های مختلفی مانند جراحی لثه و یا قرار دادن روکش های دندانی انجام داد.

دکتر علی قمری جراح لثه و ایمپلنت در خصوص این روش اصلاح طرح لبخند، در ادامه توضیحاتی را در خصوص روش های افزایش طول تاج دندان خواهند داد.

افزایش طول تاج دندان چیست

روش افزایش طول تاج چگونه است؟

تاج ها روکش هایی به شکل دندان هستند که به منظور اصلاح طرح لبخند روی دندان ها قرار می گیرند. استفاده از این روکش ها زمانی توصیه می شود که دندان ها حالتی نامرتب، ترک خورده و شکستگی داشته باشند. همچنین از تاج ها می توان برای تکمیل  درمان های دندانپزشکی مانند پل های دندان، کانال ریشه و ایمپلنت دندان استفاده می شود. تاج ها باید به دندان ها محکم وصل شوند.

جراح لثه با استفاده از بافت لثه و گاهی استخوان طول تاج دندان را افزایش دهد تا بتواند طول دندان را افزایش دهد. این روش معمول است و جراح لثه می تواند در عرض یک ساعت در صورت وجود شرایط مطلوب جراحی را انجام دهد.

هدف از قرار دادن روکش برای افزایش طول تاج دندان چیست؟

اگر طول دندان کافی نباشد، قرار دادن روکش دندان تنها روش برای افزایش طول دندان است. همچنین دندان هایی که شکسته اند و یا پوسیده شده اند، برای بازسازی این دندان ها نیاز به استفاده از تاج دندان است.

قرار دادن تاج بر روی دندان ها باعث دستکاری کمتر لثه و دندان می شود و فقط نیاز به تراشیدن استخوان فک است. که نتیجه آن افزایش طول تاج دندان است. این روش در بهبود بهداشت دهان و دندان بسیار کمک کننده است.

لبخند لثه ای

هدف بسیاری از افراد از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان، ایجاد لبخند لثه ای است. در این نوع از لبخند، لثه ها در بالای دندان قابل مشاهده است.

اقدامات قبل از افزایش طول تاج دندان

جراح لثه ممکن است برای کمک به این افزایش از تاج و روکش های موقتی تا روز عمل استفاده کنند. این تاج ها می تواند از دندان ها به طور موقت محافظت کرده و جایگذاری روکش های جدید را آسان تر نماید.

قبل از جراحی افزایش طول تاج دندان، شما باید با پریودنتیست جلسه مشاوره داشته باشید و سابقه های دندانپزشکی خود را عنوان نمایید.

همچنین جراح لثه نیز عکسبرداری هایی را برای دید بهتر به دندان ها و لثه از شما می خواهد که باید انجام داده و عکس را به دندانپزشک ارائه دهد.

به یاد داشته باشید که در صورت مصرف دارویی خاص، باید به جراح خود مطرح نمایید. دندانپزشک زیبایی به شما اطلاع خواهند داد که کدام دارو ها را باید در روز جراحی نخورید.

نحوه انجام این جراحی به چه صورت است؟

این جراحی معمولا یک عمل سرپایی محسوب می شود. این بدان معناست که می توانید بعد از انجام این جراحی به منزل باز گردید.

مدت زمان این جراحی ممکن است کمی تغییر نماید. زیرا این مدت به تعداد دندان ها که نیاز به تغییر اندازه طول تاج دارند، متفاوت است. اگر روی دندان های کناری ، روکش قرار داده باشید، دندانپزشک آن را موقتا برداشته و بعد از اتمام عمل جای خود قرار می دهد.

برای انجام این جراحی ، فرد بی حسی را تجربه خواهد کرد و نیازی به بیهوشی عمومی نیست. جراح لثه، لثه را از دندان ها جدا می کند و این گونه جراحی شروع می شود.

در ادامه ریشه و استخوان ها به دلیل برداشتن لثه ها در معرض قرار گرفته و اصلاح بافت لثه و دندان ها انجام می شود.

بعد از اتمام کار، دندانپزشک زیبایی، لثه را بخیه می زند و برای حفظ محل زخم وبرش باندی را روی آن قرار می دهد.

بعد از اتمام تاثیر داروی بی حسی، درد خواهید داشت. بنابراین جراح برای تسکین درد، دارو و دهان شویه مخصوصی را تجویز می کند تا لثه بهبود پیدا کند.

بیشتر بخوانید
جراح لثه در غرب تهران

عوارض جراحی افزایش طول تاج دندان

خطرات عمده این روش جراحی، عفونت در لثه است که البته نسبت به سایر جراحی ها نیز کمتر است. برای کاهش این عفونت ها باید به تمامی مراقبت هایی که دندانپزشک زیبایی برای شما تجویز می نماید، با دقت عمل کنید. در صورت داشتن سوال و ابهام حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است بعد از جراحی، خونریزی رخ دهد و یا دندان ها نسبت به دمای سرد و گرم حساس شوند. این حساسیت ها با گذشت زمان بر طرف می شود.

دندان هایی که جراحی بر رویشان انجام شده است، ممکن است نسبت به سایر دندان ها بلند تر به نظر برسند. در صورتی که استخوان فک تراشیده شود نیز، سستی احساس می شود. در صورتی که نزد بهترین جراح لثه این جراحی انجام نشود، ممکن است نیاز به جراحی ایمپلنت دندان در آینده باشد.

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند، افزایش طول تاج دندان را می تواند با روش های مختلفی مانند جراحی لثه و یا قرار دادن روکش های دندانی انجام داد.. دکتر علی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان در خصوص جراحی افزایش طول تاج دندان راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

 

مراقبت های بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان چیست؟

  • مدت زمان بهبودی کامل بعد از جراحی چیزی حدود 3 ماه است. با این حال شما می توانید مثل قبل از دندان های خود استفاده کنید.
  • دو الی سه روز بعد از جراحی از انجام فعالیت های جسمی سنگین، ورزش های شدید، بلند کردن اشیای سنگین و ایجاد فشار به بدن خودداری شود. زیرا خونریزی در لثه را افزایش می دهد.
  • دارو های تجویزی را فقط مصرف نمایید. برای کاهش درد و عفونت داروهایی را دندانپزشک زیبایی تجویز می نماید که در صورتی که در فواصل منظم مصرف شود، از بسیاری از عوارض بعد از جراحی کاسته می شود.
  • از کمپرس سرد استفاده کنید. این کمپرس باعث می شود تا تورم کاسته شود. به جای استفاده از کمپرس سرد میتوانید از بستنی استفاده کنید.
  • تا 24 ساعت بعد از جراحی از خوردن غذاهای گرم باید اجتناب کنید. زیرامصرف این نوع از خوراکی ها میزان خونریزی را افزایش می دهد.
  • برای جلوگیری از خونریزی بهتر است از گاز استریل به مدت 20 تا 30 روی محل خونریزی استفاده شود.
  • بعد از گذشت 7 الی 14 روز پانسمان برداشته می شود. در این مدت یک الی دو بار پانسمان توسط دندانپزشک تعویض می شود.
  • با دقت مسواک بزنید
  • غذاهای نرم و خنک بخورید
  • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

نتیجه جراحی افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج یک روش دندانپزشک زیبایی است که باید توسط بهترین جراح لثه انجام شود تا بهترین نتیجه را انتظار داشت. زیرا این انتخاب در روند سلامتی و طول عمر دندان و لثه تاثیر گذار است.

/www.healthline.com/health/crown-lengthening

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری