دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » آیا با وجود پوکی استخوان می توان ایمپلنت انجام داد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آیا با وجود پوکی استخوان می توان ایمپلنت انجام داد؟

 گاهی برخی از بیمارانی که برای جراحی ایمپلنت به مطب مراجعه می کنند اذعان می دارند که دچار پوکی استخوان شده اند و نمی دانند که آیا می توانند با وجود بیماری پوکی استخوان، جراحی ایمپلنت انجام دهند یا خیر. در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر موضوع پوکی استخوان و ایمپلنت بپردازیم. با ما همراه باشید.

پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان که با نام علمی osteoporosis شناخته می شود، نوعی بیماری مرتبط با استخوان ها است که در آن استخوان ها به تدریج دچار ضعف می شوند. این مشکل بیشتر در افراد سالخورده مشاهده می شود و سبب می شود که استخوان ها با هر ضربه کوچکی دچار شکستگی شوند. این بیماری برای اعضای مختلف بدن از جمله استخوان فک نیز مضر و مخرب است.

پوکی استخوان در زنان یائسه رایج تر است. این بیماری با کاهش توده استخوانی و کاهش استحکام استخوان ها علائم خود را بروز می دهد. بیس فسفونات (Bisphosphonates) داروهای خوراکی هستند که مانع از کاهش توده استخوانی در بدن می شوند و به همین دلیل برای درمان پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل همین تاثیرگذاری پوکی استخوان بر فک است که برای بسیاری از مبتلایان به این بیماری مسئله عدم امکان استفاده از ایمپلنت مطرح می شود. اما در ادامه خواهیم دید که که پوکی استخوان اگرچه می تواند استخوان فک را درگیر کند اما عاملی برای عدم استفاده از ایمپلنت محسوب نمی شود.

تفاوت استخوان سالم و استخوان مبتلا به پوکی

تفاوت استخوان سالم و استخوان مبتلا به پوکی

ارتباط بین پوکی استخوان و ایمپلنت

همان طور که گفتیم، بیماری پوکی استخوان با کاهش توده استخوان و تراکم استخوان ها همراه است و موجب می شود که استحکام استخوان ها از بین برود. بیس فسفونات دارویی است که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که به بهترین جراح ایمپلنت در تهران مراجعه می کنید، وی قبل از آغاز جراحی ایمپلنت (جراحی کاشت دندان)، وضعیت تراکم استخوان ها و استحکام آن ها را مورد بررسی قرار می دهد. اگر فرد با مشکل پوکی استخوان مواجه باشد، دندانپزشک باید داروهای بیمار را تحت بررسی قرار دهید. برخ از داروهایی که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند، بر روی استخوان فک تاثیر نامناسبی دارند. البته امروزه تعداد این داروها بسیار اندک است.

خوشبختانه طبق مطالعات انجام شده، ثابت شده است که پوکی استخوان ارتباطی با استفاده از ایمپلنت ندارد. موفقیت جراحی ایمپلنت یک دندانپزشک به عوامل مختلفی از جمله استحکام اولیه استخوان ها و ساختار آن ها بستگی دارد. این مطالعات ثابت کرده اند که ماندگاری ایمپلنت و دوام دندان های ایمپلنت شده در بیماران مبتلا به پوکی استخوان تفاوتی با افراد دیگر ندارد. این تحقیقات همچنین ثابت کرده اند که جراحی ایمپلنت در افراد مبتلا به پوکی استخوان باعث بهبود وضعیت استخوان فک نیز می شود.

به همین دلیل اگر با بیماری پوکی استخوان مواجه هستید، نگران نباشید و تنها با انتخاب یک جراح ایمپلنت خوب در تهران برای این جراحی اقدام کنید. به طور کلی، اگر با بیماری پوکی استخوان مواجه هستید و از داروهای درمان پوکی استخوان استفاده می کنید، حتماً پیش از ایمپلنت، دندان پزشک خود را از این موضوع آگاه کنید.

در چه مواردی جراحی ایمپلنت توصیه نمی شود؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، جراحی ایمپلنت برای افراد مبتلا به پوکی استخوان بلامانع است و این بیماری تاثیر بر عمر ایمپلنت ندارد. اما در برخی موارد جراح ایمپلنت کاشت دندان را توصیه نمی کند. ایمپلنت در موارد زیر توصیه نمی شود:

  • در صورتی که فرد اخیراً سکته قلبی را تجربه کرده باشد؛
  • افراد مبتلا به بیماری های حاد کلیوی
  • افرادی که اخیراً جراحی دریچه مصنوعی قلب را تجربه کرده اند؛
  • افرادی که به الکل و یا مواد مخدر اعتیاد دارند؛
  • افراد مبتلا به اختلالات هورمونی
  • افرادی که مصرف دخانیات در آن ها شدید است؛
  • افراد مبتلا به دیابت مقاوم به درمان؛
  • افراد مبتلا به نرمی استخوان مقاوم به درمان
  • در صورتی که فرد به مدت طولانی داروهای خوراکی بیس فسفونات استفاده کرده باشد
  • در صورتی که فرد از داروهای تزریقی بیس فسفونات استفاده می کند.

ایمپلنت با وجود استخوان تحلیل رفته

در افراد عادی و افرادی که بیماری یا مشکلات خاصی  ندارند، با کشیدن دندان ها، اگر جایگزینی دندان به موقع انجام نشود، استخوان های فک تحلیل می رود. این تحلیل در اولین سال بیشتر مشاهده می شود. به همین دلیل، زمانی که این افراد تصمیم به ایمپلنت می گیرند، متاسفانه ایمپلنت با وجود استخوان تحلیل رفته امکان پذیر نخواهد شد. در این صورت دندانپزشک تنها با بازسازی استخوان می تواند جراحی ایمپلنت را انجام دهد.

بیشتر بخوانید
سرطان لثه، از علل تا درمان

 

برای هر گونه اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی ایمپلنت می توانید با مطب دکتر علی قمری، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت در غرب تهران، تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس: 44092889  – 44093978

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری