دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » سوالات متداول ایمپلنت دندان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سوالات متداول ایمپلنت دندان

سوالات متداول ایمپلنت دندان

در ادامه دکتر علی قمری در خصوص برخی از سوالاتی که در زمان مشاوره بیماران می پرسند، را در ادامه دراختیاران خواهند گذاشت.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان به خودی خود دندان نیست. ایمپلنت دندان، پروتزی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شود. در اصل ، این یک فیکسچر تیتانیومی کوچک است که به استخوان فک وارد می شود ، در بالای آن می توان یک تاج  (کلاه) ، یک پل ثابت ، یک دندان مصنوعی جزئی یا یک پروتز کامل وصل کرد. هنگامی که ایمپلنت به استخوان شما بپیوندد ، ساختاری به نام abutment به ایمپلنت متصل می شود و سپس دندان مصنوعی وصل می شود. بنابراین ، 3 قسمت در ایمپلنت دندان وجود دارد: خود ایمپلنت دندان ، عمل جراحی و دندان مصنوعی.

سوالات متداول ایمپلنت دندان

چه کسی کاندیدای خوبی برای ایمپلنت دندان می باشد؟

تقریباً هر کسی که از یک دندان تا چند دندان  و یا حتی تمام دندانهای خود را از دست داده باشد ، کاندیدای ایمپلنت دندان است. برای نیازهای خاص خود با متخصص ایمپلنت دندان مشورت کنید.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

انسان ها درطول زندگی خود دو دسته دندان (کودک شیری و دندان های دائمی)  را تجربه می کنند. هنگامی که یک دندان دائمی یا دندانهای متعدد به دلیل پوسیدگی دندان یا بیماری لثه از بین می رود ، می توان ایمپلنت های دندانی را به عنوان سومین مجموعه از دندانهای ثابت جایگزین کرد. ایمپلنت دندان می تواند یک عمر دوام داشته باشد و ظاهر شما ، اعتماد به نفس را حفظ می کند و توانایی شما در خوردن غذاهایی را که دوست دارید بخورید را بهبود بخشیده و باعث می شود تا در یک سبک زندگی فعال شرکت کنید ، بدون اینکه نگرانی در مورد دندانهایتان داشته باشد. ایمپلنت دندان از تیتانیوم ساخته شده و هرگز باعث پوسیدگی دندان ها نمی شود.

مضرات ایمپلنت دندان چیست؟

مانند هر روش جراحی جزئی دهانی ، خطر عفونت ، التهاب و درد وجود دارد ، اما متخصص ایمپلنت دندان در مورد نحوه مدیریت این موارد برای وضعیت خاص شما بحث خواهد کرد. اگر استخوان در دسترس برای قرار دادن ایمپلنت وجود نداشته باشد ، ممکن است روش پیوند استخوان و لثه مورد نیاز باشد ، که می تواند هزینه درمان شما را افزایش دهد. با این حال ، هزینه کردن برای داشتن سلامت دهان و دندان بسیار مهم است و در سلامت کل بدن نیز تاثیر گذار می باشد.

ایمپلنت دندان چه مقدار هزینه دارد و آیا بیمه هزینه را پوشش می دهد؟

به طور کلی ، هزینه جایگزینی یک واحد دندان با ایمپلنت دندان تقریباً برابر با جایگزینی آن با یک بریج ثابت معمولی است. درمان ایمپلنت دندان ممکن است واجد شرایط پوشش برخی از بیمه ها باشد ، اما شرایط متفاوت است. هزینه آن بسته به نیاز بیمار ، مقدار استخوان و منطقه متفاوت خواهد بود. متخصص ایمپلنت دندان براساس نیازهای منحصر به فرد شما ارزیابی می کند.

میزان موفقیت ایمپلنت دندان چیست؟

از نظر فردی و از نظر سلامتی و عادت متفاوت است. برای یک فرد سالم با بهداشت دهان و دندان و سلامتی خوب ، ایمپلنت های دندانی با میزان موفقیت بالای 90-95 درصد بطور قابل قبولی موفق هستند.

آیا ایمپلنت دندان ماندگار است؟

برخلاف دندانهای طبیعی ، ایمپلنت های دندانی مستعد ابتلا به بیماری های دندانی مانند پوسیدگی نیستند. با این حال ، سلامت لثه ها برای حفظ ماندگاری در موفقیت ایمپلنت بسیار مهم است. مراقبت ازایمپلنت ها توسط بیمار، نظافت آن ها و معاینات منظم حرفه ای از عناصر اساسی برای پایداری و ماندگاری ایمپلنت دندان است. در هر بیمار میزان ماندگاری متفاوت است و به تشخیص به موقع بیماری های دهان و دندان، برنامه ریزی های درمانی و ویزیت های منظم ، تاریخچه پزشکی بیمار و عوامل مختلفی وابسته است.

بیشتر بخوانید
بیماری پری ایمپلنت

قرار دادن ایمپلنت دندان بدون فلز امکان پذیر است؟

هیچ گونه ایمپلنت دندانی  بدون فلز وجود ندارد. تقریباً تمام موادی که برای تعویض دندان استفاده می شود نوعی یون فلزی در آنها وجود دارد. ایمپلنت دندان از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده است (مشابه ایمپلنت لگن ، ایمپلنت شانه و ایمپلنت زانو) که بسیار زیست سازگار است و حساسیت به تیتانیوم بسیار نادر است. در حال حاضر ، هیچ گزینه جایگزینی برای ایمپلنت دندان تیتانیوم وجود ندارد.

All-on-4 چیست؟

 تکنیک ایمپلنت All-on-4 یک روش درمانی برای ایمپلنت های دندانی است که در واقع شامل جایگزینی کلیه دندانهای از دست رفته در یک فک با استفاده از تنها 4 ایمپلنت است. این روش به ویژه در بیمارانی که استخوان زیادی در نواحی پشت دهان از دست داده اند مفید است.

سوالات متداول ایمپلنت دندان

آیا می توان پروتز را به ایمپلنت دندان تبدیل کرد؟

پروتزها را نمی توان به” ایمپلنت دندان تبدیل کرد”. ایمپلنت ها پیچ های فلزی هستند که برای کمک به لنگر انداختن و حمایت از دندان های مصنوعی (تاج های دندان) درون فک قرار می گیرند. ممكن است زمان قرار دادن ایمپلنت ها، پروتز ها وجود داشته باشد تا  به تثبیت و پشتیبانی از آن ها كمك كنند. این کار فقط در صورتی انجام می شود که پروتزهای فعلی در شرایط عالی باشند. شما باید با متخصص ایمپلنت دندان مشورت کنید تا پروتزهای موجود شما را با دقت مورد بررسی قرار دهد.

آیا ایمپلنت های دندانی مانند دندان مصنوعی قابل جدا شدن هستند یا در دهان باقی می مانند؟

 دکترعلی قمری در پاسخ به این سوال بیان می کند که، خیر ، ایمپلنت دندان کاملاً در استخوان ثابت شده و اجازه می دهد دندان ها به روشی که نزدیک به دندانهای طبیعی است تعویض شوند.

در صورت داشتن پروتز کامل یا پروتزهای جزئی ، ایمپلنت دندان چگونه کمک می کند؟

در واقع ایمپلنت دندان بیشتر مورد استفاده در بیمارانی است که پروتزهای کامل یا پروتزهای جزئی استفاده می کنند. از ایمپلنت های دندانپزشکی می توان برای نگه داشتن و پشتیبانی از اوردنورت متحرک ایمپلنت استفاده کرد که اساساً روی ایمپلنت دندان قرار می گیرد. بنابراین پروتز جزئی یا کامل حرکت می کند و باعث کاهش وابستگی به چسب های دندانی و پروتز می شود. یا می توان از ایمپلنت دندان برای ثابت کردن دندان های مصنوعی  استفاده کرد. برای این جراحی باید به متخصص ایمپلنت دندان در تهران مراجعه کنید.

 دکترعلی قمری متخصص ایمپلنت در غرب تهران می توانند شما عزیزان را در خصوص جراحی ایمپلنت دندان راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید. همچنین به اینستاگرام دکتر علی قمری مراجعه نمایید.  

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 12 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری