مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دلایل جراحی لثه

دلایل جراحی لثه

آنچه زیبایی لبخندتتان را دو چندان می کند تنها داشتن دندان های مرتب و سفید نیست، لثه ها نیز به همان اندازه در ایجاد این زیبایی نقش دارند. تصور کنید دندان هایتان تا نیمه در لثه پنهان شده باشد و یا اینکه نقاطی از لثه به دلایل  مختلف دچار عفونت شده باشد، حال دیگر فقط دندان های زیبا نیست که لبخندی به یادماندنی می آفریند.

آیا همانقدر که به مروارید های درخشان دهان تان اهمیت می دهید به بافت صورتی رنگ آن را  هم توجه کرده اید؟ آیا می دانید بخشی از بوی بد دهان ممکن است از آسیب لثه ها باشد؟ بنابراین سلامت این بافت نگه دارنده دندان ها به اندازه خود دندان ها دارای اهمیت است.

باید توجه داشه باشید که سلامت لثه ها نیز در گرو رعایت بهداشت دهان و دندان است. جراحی لثه گاها به دلیل ایجاد زیبایی مضاعف برای متقاضیان انجام می شود که جراحی لبخند لثه از این دست جراحی ها است.

دلایل جراحی لثه

در ادامه به دلایل جراحی لثه خواهیم پرداخت تا شما خواننده عزیز در صورت داشتن یکی از این مشکلات بتوانید بهترین راه حل را انتخاب کنید. با ما همراه باشید:

جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه که با نام پریودنتال شناخته می شود که از جمله جراحی های دهان و دندان است، در این جراحی دندانپزشک با معاینه وضعیت سلامت لثه و تشخیص بیماری اقدام به جراحی لثه می کند، در جراحی لثه دندانپزشک گاه با حذف بخشی از لثه ها و گاه با پیوند لثه به برخی نواحی گامی موثر در ایجاد زیباسازی دهان و دندان بر می دارد. اما هدف اصلی در این نوع جراحی ها در وهله اول حفظ سلامت دندان هاست.

دلیل جراحی لثه

  • اما با ددین چه علائمی باید به دندانپزشک جهت جراحی لثه مراجعه کرد؟
  •  بیماری های لثه که منجر به جراحی لثه می شوند چیست؟

در ادامه این پاراگراف به بررسی عواملی خواهیم پرداخت که جراحی لثه را الزامی می کند:

تغییرات هورمونی: تغیرات هورمونی که در دختر  ها و پسر و همچنین در بانوان باردار شایع است، از جمله عواملی است که می تواند سلامت لثه ها را تحت الشعاع قرار دهد . این تغییرات موجب ایجاد حساسیت در لثه ها شده و جراحی لثه را الزام آور می کند.

استعمال دخانیات: استعمال دخانیات از جمله عواملی است که به شدت بر ابتلا به بیماری های لثه تاثیرگذار است، لذا مصرف این مواد نه تنها موجب بروز این بیماری ها  می شود، بلکه در مواقعی می تواند روند درمان بیماری را نیز کند تر کند. بنابراین اگر نگران سلامت دهان و دندان تان هستید در قدم اول مصرف دخانیات را کنار گذارید.

دیابت: دیابت از آن دست بیماری است که فرد باداشتن این بیماری  شانس بیشتری در ابتلا به بیماری ها و عفونت های لثه دارد.

برخی دارو ها: لازم به ذکر است که بزاق دهان از جمله عواملی است که نقش به سزایی در ایجاد سلامتی لثه ها دارد، لذا مصرف برخی دارو ها با تاثیر بر میزان تولید بزاق دهان موجب کاهش آن شده و در نتیجه لثه فرد را مستعد ابتلا به بیماری های لثه می کند. در مقابل برخی از دارو ها نیز می تواند رشد غیر عادی لثه ها را در پی داشته باشد که این موضوع نیز انجام جراحی های لثه را ضروری خواهد کرد.

ژنتیک: در برخی افراد بیماری های لثه به صورت ژنیتکی ایجاد می شود. در واقع این افراد بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های لثه و در نهایت جراحی آن هستند.

انواع جراحی لثه

جراحی لثه بنابر تشخیص دندانپزشک برای بیمار انجام می شود از این رو دندانپزشک پس از معاینه لثه و در نظر گرفتن شدت بیماری نوعی جراحی را بیمار پیشنهاد می دهد . از جمله جراحی های لثه می توان موارد زیر را نام برد:

جراحی فلپ یا پیوند لثه

در این جراحی دندانپزشک با برداشتن لثه از روی دندان جرم و پلاکت در نواحی اطرف دندان را پاکسازی کرده و پس از آن لثه را در جای خود محکم  می کند. با این جراحی فضای خالی بین دندان و لثه ها کمتر شده و امکان رشد مجدد باکتری ها به حداقل می رسد.

بیشتر بخوانید
عصب کشی دندان

کوتراژ لثه یا لثه برداری

در صورتی که بی مازر با رشد غیر عادی لثه بر روی دندان ها مواجه شده باشد، دندانپزشک با ایجاد بی حسی در نواحی مورد نظر اقدام به برداشت بخش اضافی لثه ها می کند.

جراحی پیوند استخوان

دندانپزشک برای ایجاد استحکام استخوان و دندان در افرادی که دلایل مختلف دچار تحلیل اسخوان شده اند، اقدام به پیوند اسنتخوان می کند. این پوند می تواند با استفاده از استخوان خود فرد و یا استخوان مصنوعی انجام گیرد.

جراحی پیوند لثه

این جراحی برای افرادی مفید خواهد بود که به دلیل وجود تحلیل رفتگی لثه، دندان های شان در معرض آسیب قرار گیرد. برای پیوند لثه دندانپزشک می تواند از بافت قسمت کام فرد استفاده کرده و آن را به ناحیه تحیلیل رفته پیوند زند.

جراحی لثه که با نام پریودنتال شناخته می شود که از جمله جراحی های دهان و دندان است، در این جراحی دندانپزشک با معاینه وضعیت سلامت لثه و تشخیص بیماری اقدام به جراحی لثه می کند. دکتر علی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان در خصوص دلایل جراحی لثه راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

جراحی زیبایی لثه  یا جراحی لبخند لثه ای

اگر فردی با شکایت از نمایان شدن بافت لثه به هنگام خندیدن به دندانپزشک مراجعه کند، دندانپزشک این جراحی لبخند لثه ای پیشنهاد خواهد داد. این جراحی برای برداشتن و عقب راندن بافت لثه از روی دندان ها صورت می گیرد.

بهبودی بعد از جراحی لثه

مدت زمان بهبودی پس از جراحی لثه به نوع جراحی و میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. در مواقعی ممکن است با وجود انجام جراحی راحت، دوره نقاهت طولانی مدت از طرف دندانپزشک توصیه شود.

مراقبت بعد از جراحی لثه

اغلب توصیه هایی که دندانپزشکان بعد از این جراحی به بیماران ارائه می دهند عبارت اند از:

  • استفاده از دهان شویه ها
  • تمیز نگه داشتن فضای دهانی
  • پرهیز از استغمال دخانیات
  • استفاده از مواد خوراکی نرم

راه پیشگیری از بیماری های لثه

بیماری های لثه را می توان به راحتی با رعایت بهداشت دهان و دندان پیشگیری کرد. چراکه اغلب این بیماری ها به علت رشد بیش از حد باکتری ها در فضای دهان و دندان ایجاد می شوند . بنابراین رعایت بهداشت دهانی و همچنین استفاده از نخ دندان می تواند بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های لثه باشد.

بیماری های لثه را جدی بگیرید

اهمیت به بیماری های لثه و همچنین درمان به هنگام آن می تواند افراد را از بروز خطراتی مثل: ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی و همچنین وزن کم نوزاد هنگام تولد جلوگیری کند. بنابراین رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از بروز بیماری های لثه بسیار حائز اهمیت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری