دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » تاثیر سیگار کشیدن بر ایمپلنت
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیر سیگار کشیدن بر ایمپلنت

تاثیر کشیدن سیگار بر ایمپلنت

استعمال دخانیات به یک عادت نادرست تبدیل شده است. در بین افراد سیگاری، تجمع بیش از حد پلاک، تحلیل لثه، بیماری های لثه و افزایش ضریب ریزش دندان ها قابل مشاهده است. استعمال سیگار همچنین بر زخم ها تاثیر منفی می گذارد و از این رو در جراحی ایمپلنت، میزان موفقیت پیوند استخوان و ایمپلنت را به خطر می اندازد.

جراحی پیوند استخوان و لیفت سینوس به طور معمول در همه افراد قبل از جراحی ایمپلنت انجام می شود ولی افرادی که سیگار می کشند، گرما و مواد سمی تولید شده از سیگار مانند نیکوتین ، مونوکسید کربن و هیدروژن سیانید به عنوان مواردی است که باعث اختلال در روند درمان می شود. بنابراین کشیدن سیگار بر موفقیت و عدم موفقیت جراحی ایمپلنت تاثیر گذار خواهد بود.

دکتر قمری متخصص ایمپلنت در غرب تهران در خصوص تاثیر کشیدن سیگار بر ایمپلنت نیز در ادامه بیشتر توضیح خواهد داد.

تاثیر کشیدن سیگار بر ایمپلنت

عوارض کشیدن سیگار

رابطه بین استعمال دخانیات و روش های جراحی مرتبط به ایمپلنت در ادامه شرح داده می شود. استعمال دخانیات سبب بروز بیماری های مختلفی می شود و هر ساله افراد زیادی به کشیدن این ماده اعتیاد آور روی می آورند.

نزدیک به 4000 گاز و مواد شیمیایی مختلف در حین کشیدن سیگار آزاد می شوند ، از جمله این مواد می توان به نیتروژن ، مونوکسید کربن ، دی اکسید کربن ، آمونیاک ، هیدروژن سیانید ، بنزن ، نیکوتین ، نورنیکوتین ، آناتابین و آنابازین اشاره کرد.

هدف از این مقاله توصیف ارتباط بین مصرف سیگار و روشهای جراحی مربوط به ایمپلنت یعنی عمل لیفت سینوس ، پیوند استخوان و جراحی ایپملنت است. از جمله عوارض مربوط به این روشها میزان ماندگاری ایمپلنت در افراد سیگاری و غیر سیگاری است.

میزان نفوذ دخانیات در بافت های پریودنتال کاملا مشخص نیست و با این حال میزان رسیدن آسیب مستقیم به این بافت ها در درجه اول بررسی قرار دارد.

طبق بررسی های انجام شده توسط متخصصین ایمپلنت دندان، دریافتند که افراد سیگاری قبل از مراحل جراحی ایمپلنت نسبت به افراد غیر سیگاری میزان نارسایی قابل توجهی  را بعد از عمل تجربه می کنند.

تحلیل استخوان مارجینال (MBL) پیرامون کاشتهای دندانی استخوان در بین افراد سیگاری به نسبت افراد غیر سیگاری بیشتر مشاهده شده است. درمورد افراد سیگاری که بهداشت دهان خود را رعایت نمی کنند ، MBL تقریباً 3 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری بود. افراد سیگاری در مقایسه به افراد غیر سیگاری خونریزی، ریزش دندان و عدم موفقیت جراحی دندان بیشتری را تجربه خواهند کرد.

با این حال نوع کاشت، پوشش دندان ها و کیفیت ایمپلنت های دندانی و دوره زمانی که ایمپلنت قرار داده شده است نیز بسیار مهم است.

طبق مطالعات انجام شده تعداد سیگار در روز و سال در نتیجه ایمپلنت دندانی موثر است. همچنین از نظر کمیت و مدت زمان کشیدن سیگار، عوارض نیز متفاوت است.

به طور مثال در افرادی که سیگار کشیده اند تاثیر آن بر روی MBL در اطراف ایمپلنت ها مورد بررسی قرار گرفت. در فک بالای افراد سیگاری که بیش از 10 سیگار در روز(سنگین) می کشند، بیشترین میزان استخوان فک را از دست داده اند.

  • بعد از آن افرادی قرار دارند که کمتر از این میزان (خفیف) می کشند، سپس افراد غیر سیگاری قرار می گیرند.
  • در فک پایین هیچ تفاوتی بین افراد سیگاری خفیف و سنگین وجود ندارد و هر دو گروه MBL بیشتری را از دست داده اند.
  • موفقیت ایمپلنت دندان در این افراد 87.8 درصد و در افراد غیر سیگاری 97.1 درصد می باشد.

تاثیر کشیدن سیگار بر ایمپلنت دندان

التیام زخم

سیگار کشیدن تأثیر منفی بر بهبود زخم ها می گذارد. انقباض عروق شریانی و کاهش جریان خون به دلیل استعمال دخانیات رخ می دهد. فرآورده های سمی مانند نیکوتین ، مونوکسید کربن و سیانید هیدروژن ، به عنوان فاکتورهای خطر برای اختلال در نظر گرفته شده اند.

جراحی های مربوط به ایمپلنت

متداول ترین روش های تقویت برای ایمپلنت شامل بازسازی استخوان، عمل لیفت سینوس و پیوند استخوان است. بازسازی استخوان مورد نیاز  یک روش معمول و توصیف شده برای تقویت استخوان فک است.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح ایمپلنت تهران

نکته قابل توجه این است که کشیدن سیگار برای مراحل درمانی مانند بازسازی استخوان و پیوند استخوان یک مانع محسوب می شود . پیش بینی مراحل درمان و میزان بازسازی پریودنتال با مصرف سیگار همراه است و با توجه به آن متفاوت است. زیرا سیگار کشیدن نتیجه درمان را تحت تأثیر قرار می دهد.

نتیجه ایمپلنت دندان در افرادی سیگاری

مشاهدات بالینی پس از پیوند استخوان روی  افراد سیگاری ، در مقایسه با افراد غیر سیگاری، میزان عوارض 1/23٪ را نشان داد. عوارض عمده در یک سوم از اقدامات در افراد سیگاری مشاهده شده است ، در حالی که در افراد غیر سیگاری 7/7٪ می باشد. این عوارض تا حدودی در افرادی که در گذشته سیگار می کشیده اند تا حدودی قابل مشاهده است. مخصوصا در افرادی که جراحی هایی مانند لیفت سینوس و پیوند استخوان انجام داده اند.

مقایسه عوارض ایمپلنت در افراد سیگاری و غیر سیگاری

افراد غیر سیگاری هنگامی که به نارسایی ایمپلنت دندان و عوارض مربوط به کاشت  مبتلا می شوند به میزان قابل توجهی دچار آسیب می شوند . سیگار کشیدن یکی از عوامل موثر در نارسایی بین زمان قرار دادن ایمپلنت و عمل جراحی مرحله دوم بوده است که میزان عدم موفقیت ایمپلنت در بین افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری است. گرچه میزان بقای ایمپلنت  فوری  در افراد سیگاری بالاتر است.

افراد سیگاری دارای MBL بالاتری نسبت به سایر افراد دارند. مشاهدات نشان داد که استخوان فک بالا نسبت به قرار گرفتن در معرض تنباکو حساس تر است. افراد سیگاری سنگین (بیش از 10 سیگار در روز) MBL بیشتری نسبت به افراد سیگاری خفیف (کمتر از 10 سیگار در روز) داشته اند. که خود در نتیجه ایمپلنت دندان نیز تاثیر گذار است.

استعمال دخانیات به یک عادت نادرست تبدیل شده است. در بین افراد سیگاری، تجمع بیش از حد پلاک، تحلیل لثه، بیماری های لثه و افزایش ضریب ریزش دندان ها قابل مشاهده است. استعمال سیگار همچنین بر زخم ها تاثیر منفی می گذارد و از این رو در جراحی ایمپلنت، میزان موفقیت پیوند استخوان و ایمپلنت را به خطر می اندازد. دکتر قمری متخصص ایمپلنت در غرب تهران می توانند شما عزیزان را برای کاهش تاثیر کشیدن سیگار بر ایمپلنت راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید. برای مشاهده نمونه کار های دکتر از اینستاگرام دیدن فرمایید.

در افراد سیگاری به دلیل تنگ شدن عروق بعد از قرار دادن ایمپلنت ها، در صورت بروز بیماری های پری ایمپلنت، علائمی از خود نشان نمی دهد و خونریزی از لثه اتفاق نمی افتد. زمانی این بیماری تشخیص داده می شود که لثه بیمار پیشرفت کرده است و دیگر نمی توان درمان انجام داد.

سخن آخر

به دلیل استعمال دخانیات ممکن است اختلالاتی مانند فیبروبلاست لثه در چسبندگی و بهبود زخم و تشدید بیماری های لثه نیز رخ دهد. به همین دلیل متخصص ایمپلنت دندان در غرب تهران، توصیه می کند تا قبل از انجام هر گونه جراحی مرتبط به ایمپلنت دندان حتما از کشیدن سیگار خودداری شود و این روند ادامه دار باشد تا نتیجه ایمپلنت دائمی باشد.

https://journals.lww.com/implantdent/Fulltext/2005/12000/The_Effect_of_Cigarette_Smoking_on_Dental_Implants.11.aspx

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هفت =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری