دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند

براکسیسم یا دندان قروچه

عارضه ای است که در آن افراد با اختیار و یا بدون اختیار اقدام به له کرده و یا وارد کردن فشار به دندان ها می کنند. این عارضه بیشتر در شب و در زمان خواب اتفاق می افتد که باعث چسبیدن دندان ها به یکدیگر می شود.

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند

طبیعتا افرادی که می خواهند ایمپلنت انجام دهند، قبل از شروع مراحل جراحی ایمپلنت دندان، باید درمان دندان قروچه را انجام دهند. براکسیسم  یک عامل خطر بالقوه برای خرابی ایمپلنت دندان است. زیرا این عارضه به دلیل ایجاد فشار و نیروی زیاد باعث ایجاد فشار به دندان ها و ایمپلنت ها می شود.

به همین دلیل متخصص ایمپلنت دندان اقدام به تدوین برنامه ای به منظور درمان براکسیسم و حفظ ایمپلنت  از شکستگی ها می نماید.

دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت دندان، در خصوص روش های درمان براکسیسم (دندان قروچه) و ایمپلنت دندان در این گروه از افراد در ادامه صحبت خواهند کرد.

روش های درمان دندان قروچه

روش های درمانی براکسیسم شامل محافظ دندان شبانه (night guard)، تصحیح تماس های اکلوژن و سایر روش های درمانی که تا جایی که ممکن است، استرس ها و عواملی که باعث بروز براکسیسم  می شود، کاهش پیدا کند. تا بتوانند درمان جراحی ایمپلنت دندان را شروع نمایند.

نحوه قرار دادن ایمپلنت در افراد مبتلا به براکسیسم

در یک برنامه درمانی و قبل از جراحی کاشت دندان، متخصص ایمپلنت دندان میزان نیروی وارده به دندان ها، مدت زمان، جهت ، نوع و گستردگی براکسیسم را بررسی می کند. زمانی که متخصص ایمپلنت میزان نیروی اضافی بر روی ایمپلنت ها را مشخص کرد، برنامه درمانی برای مقابله با شکست درمانی ایمپلنت و کاهش عواقب منفی استخوان ، ایپملنت و ترمیم نهایی دندان ها در نظر می گیرد.

یکی از روش های عملی در ایمپلنت دندان برای افراد مبتلا به براکسیسم، افزایش سطح استخوان کاشت دندان است. قرار دادن ایمپلنت های اضافی و بیشتر باعث کاهش فشار بر روی هر یک از آن ها می شود. کاشت در قسمت هایی که فشار بیشتری را بر آن وارد می شود، باید دارای عرض بیشتری بوده و از در برخی از موارد باید از ایمپلنت های قطور تر استفاده کرد

استفاده از ایمپلنت های بیشتر و گسترده تر باعث کاهش فشار بر روی پروتز و همچنین از بین رفتن استرس در استخوان به خصوص در تاج می شود. ایمپلنت های اضافی باید با هدف قرار بگیرند تا در صورت امکان کانالهای فشار از بین بروند.

در زمان انتخاب جنس ایمپلنت بهتر است از آلیاژ تیتانیوم استفاده شود. زیرا دارای ماندگاری بیشتر است.

استفاده از اکلوزالی فلزی در ایمپلنت ها خطر شکستگی پرسلن را کاهش می دهد و نیازی به کاهش ابعاد ندارد. که به نوبه خود باعث حفظ پروتز ها می شود.

حفظ پروتز نهایی یا ساختار فوق  نیز با استفاده از کاشتهای اضافی، ایمپلنت بهبود می یابد و به کاهش فشار کمک می کند.

تعداد ایمپلنت دندان برای افراد مبتلا به براکسیسم

متخصص ایمپلنت دندان به منظور مشخص کردن و طراحی تعداد دندان های مورد نیاز برای ایمپلنت، به دلیل آن که فشار های فکی زیاد می باشد، نیاز به افزایش تعداد ایمپلنت ها می باشد. تا جای ممکن باید ایمپلنت ها در طراحی نهایی با یکدیگر اسپلینت (متصل) باشند.

در این گروه از افراد مراحل جراحی کمی متفاوت است.

در افرادی که به براکسیسم مبتلا هستند، متخصص ایمپلنت دندان تغییراتی را پروتز های دندانی ایجاد می کنند.

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند

خطرات

افرادی که به براکسیسم مبتلا هستند و جراحی ایمپلنت دندان انجام داده اند، مانند سایر افرادی که روکش های طبیعی دندان را دارند، خطر پریدگی چینی روکش های دندان(پورسلن روکش ها) و شکستگی پیچ ها و قطعات abutment implant در این افراد ممکن است اتفاق بیوفتد.

حتی در موارد نادر شکستگی گردن   implant هم در برخی از افراد مبتلا به دندان قروچه ممکن است مشاهده شود.

بیشتر بخوانید
لبخند زیبا با جراحی ایمپلنت دندان جلو

با این حال افرادی که به براکسیسم مبتلا هستند منع تجویز برای جراحی ایمپلنت دندان ندارد.  ایمپلنت برای این افراد قرار داده می شود.

در یک برنامه درمانی و قبل از جراحی کاشت دندان، متخصص ایمپلنت دندان میزان نیروی وارده به دندان ها، مدت زمان، جهت ، نوع و گستردگی براکسیسم را بررسی می کند. زمانی که متخصص ایمپلنت میزان نیروی اضافی بر روی ایمپلنت ها را مشخص کرد، برنامه درمانی برای مقابله با شکست درمانی ایمپلنت و کاهش عواقب منفی استخوان ، ایپملنت و ترمیم نهایی دندان ها در نظر می گیرد..دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت دندان در غرب تهران به توضیح انواع روش های ایمپلنت دندان  و مزایای هر کدام از این ها خواهند پرداخت. دکترعلی قمری متخصص ایمپلنت در غرب تهران می توانند شما عزیزان را در خصوص ایمپلنت دندان و دندان قروچه  راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

شرایط قرار دادن ایمپلنت در افراد مبتلا به براکسیسم

برای افرادی که به دندان قروچه و یا براکسیسم مبتلا هستند، با ایجاد تغییرات در طراحی محل ایمپلنت ها،  افزایش تعداد و قطر  ایمپلنت ها، جراحی ایمپلنت دندان انجام می شود.

روش های حفظ ایمپلنت

استفاده از Night guard طراحی شده با ویژگی های خاص، برای کاهش تأثیر فشار خارجی بر روی کاشت و ترمیم های ایمپلنت بسیار مفید هستند.که توسط متخصص ایمپلنت دندان انجام می شود.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12271847

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری