مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پونتیک

پونتیک

پروتز ثابت دندان علم و هنر بازسازی دندان هایی است که بنا به هر دلیل صدمه دیده باشد، که با استفاده از مواد فلزی، متال سرامیک و یا تمام سرامیک ساخته می شود و بهترین جایگزین دندان ها به شمار می رود.

برای آن که بیمار درمان موفقیت آمیزی بعد از پروتز ثابت داشته باشد، باید بیمار آموزش هایی را برای بعد از جراحی و استفاده صحیح از پروتز ثابت را بگذراند. بخش مهم از پروتز ثابت دندان که دکتر علی قمری دندانپزشک می خواهند در خصوص آن صحبت کنند، پونتیک است که در پروتز دندان مور توجه قرار می گیرد.

در مواردی که بیمار دندان از دست رفته داشته باشد، پزشک شکاف لبخند را با بریج دندان پر می کند. بریج دندان، دندان مصنوعی است که اصطلاحا پونتیک نام دارد و با استفاده از اباتمنت دندان در جای خود نگه داشته می شود.

با این که پونتیک ها از مواد مختلفی مانند طلا ساخته شده اند، اما عمدتا از پروسلین و  در برخی از موارد از مواد فلزی، متال سرامیک و یا تمام سرامیک استفاده می شود تا از لحاظ ظاهری مشابه دندان های طبیعی باشند.

پونتیک

در  زمان طراحی پونتیک ها موارد زیادی مورد توجه قرار می گیرد. برخی از این موارد عبارتند از زیبایی، کاربرد، راحتی در تمیز کردن دندان ها، حفظ سلامتی لثه و دندان ها و راحتی بیمار در زمان استفاده از دندان اهمیت داردو.

مطالعات انجام شده در این راستا نشان داده است که طرح و مدلی که برای پونتیک ها استفاده می شود در حفظ و تامین سلامت لثه و دندان بسیار مهم تر از ماده ی سازنده ی آن است. زیرا بافت های لثه بیشترین سطح تماس را در زمان قرار دادن ایمپلنت ها بر عهده دارد. در صورتی که نحوه ی قرار گیری صحیح نباشد، یعنی میزان اتصال زیاد و یا کم و یا نا مناسب، احتمال شکستن بریج هم زیاد می کند. از این رو نوع بریج انتخابی و طرح آن بسیار  در  درمان مناسب است و میزان موفقیت درمان را افزایش میدهد.

زمانی که می خواهند پونتیک مورد نیاز را برای فرد بسازند، طرح های متعددی را مد نظر خواهند داشت. برخی از طرح ها و انواع پونتیک هایی که متداول است عبارتند از:

 • زینی شکل saddle, lap Ridge
 • ریج لپ اصلاح شده lap Ridge Modified
 • تخم مرغی شکل ovate
 • پونتیک های مخاطی شکل بهداشتی و اصلاح شده

سایر پونتیک یا بریج دندانی

 • سنتی

دندان یا دندان های مصنوعی که با استفاده از روکش در جای خود نگه داشته شده اند. این نوع پونتیک، یکی از شایع ترین بریج های دندانی است و زمانی استفاده می شود که دندان های دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان افتاده، سالم و طبیعی باشند.

 • کانتی لور

این نوع پونتیک، با استفاده از روکش، تنها به یکی از دندان های دو طرف متصل می شود، به همین خاطر تنها به یک دندان طبیعی در طرفین شکاف نیاز می باشد.

 • مریلند

در این نوع پوتنیک، دندان های دو طرف باید سالم و طبیعی باشند. مواد فلزی و پروسلین به پشت دندان های اطراف متصل می شوند.

 • محافظ ایمپلنت

در این نوع پونتیک، از ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. برای هر دندان از دست رفته، یک ایمپلنت نیاز است و این ایمپلنت، بریج و پل دندان را در جای خود نگه می دارند. در صورتی که امکان ایمپلنت برای هر دندان وجود نداشته باشد، بریج می تواند یک پونتیک ما بین دو روکش ایمپلنت داشته باشد.

این روش معمولا با دو مرحله جراحی همراه می باشد:

 • قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک
 • قرارگیری روکش

هزینه پونتیک

هزینه پونتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • تعداد دندان هایی که شکاف آن ها باید پر شود
 • موارد استفاده شده مانند کامپوزیت رزین یا زیرکونیا
 • پیچیدگی روند قرارگیری
 • درمان اضافی برای بافت دندان مانند بیماری های لثه

هزینه پونتیک به نوع بریج نیز بستگی دارد.

برای آن که بیمار درمان موفقیت آمیزی بعد از پروتز ثابت داشته باشد، باید بیمار آموزش هایی را برای بعد از جراحی و استفاده صحیح از پروتز ثابت را بگذراند. بخش مهم از پروتز ثابت دندان که دکتر علی قمری دندانپزشک می خواهند در خصوص آن صحبت کنند، پونتیک است که در پروتز دندان مور توجه قرار می گیرد.. دکتر علی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان در خصوص پونتیک راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید. 

 

بریج در مقابل ایمپلنت

برخی بیمه ها بریج را تحت پوشش قرار می دهند و برخی دیگر ایمپلنت را.

بیشتر بخوانید
روش های سفید کردن دندان

ممکن است پنج تا پانزده سال بعد، نیاز به تعویض پونتیک باشد که این بازه زمانی به میزان مراقبت از دندان ها بستگی دارد. این در حالی است که ایمپلنت دائمی می باشد.

عوامل مختلفی وجود دارند که طول عمر انواع بریج از جمله ایمپلنت را کاهش می دهند، از جمله بهداشت دهان و دندان.

دلایل انجام پونتیک

از دست دادن دندان و یا دندان ها می تواند اثرات و عوارضی را به همراه داشته باشد. از جمله مزایای پونتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود زیبایی لبخند
 • بهبود توانایی جویدن
 • بهبود گفتار
 • وارد آمدن فشار یکنواخت به دندان ها هنگام جویدن
 • پیشگیری از حرکات دندان های باقی مانده

نتیجه گیری

افرادی یکی از دندان ها و یا چند دندان خود را از دست داده اند، با مشورت پزشک می توانند از مزایای روش های درمانی بهره مند شوند. پونتیک مزایای بسیاری را به همراه دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری