مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

علت بیماری های لثه

علت بیماری های لثه

آیا تجربه ی خونریزی لثه هنگام جویدن غذا یا به صورت ناگهانی را داشته اید؟ تورم لثه ها مشکل آزاردهنده ی دیگری است که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد که قطعا ادامه ی این مشکلات پای شما را به مطب متخصص جراحی لثه و ایمپلنت باز می کند تا به بررسی این علائم بپردازید. اگر دندان ها را گیاه در نظر بگیریم قطعا لثه ها نقش خاک را برای دندان ها دارند. لثه ها محل حفظ و نگهداری دندان ها هستند پس به وجود آمدن مشکلاتی برای لثه حتما سلامت دندان های شما را تهدید خواهد کرد و ضروری است هنگام بروز مشکلات لثه فورا به دندانپزشک متخصص جراحی لثه مراجعه کنید و روند درمان را دنبال کنید.

اگر از  بیماری های لثه رنج می برید ما در این مقاله سعی داریم به طور اختصاصی اطلاعات جامعی در مورد بیماری لثه، چه زمانی نیاز به جراحی لثه وجود دارد و روند درمان بیماری های لثه ارائه دهیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علت بیماری های لثه

جراحی لثه

ممکن است شما خواننده ی گرامی در حال حاضر از مشکلات دهان و لثه ی خود رنج می برید اما نگران این موضوع هستید که آیا برای برطرف شدن مشکلات لثه ی خود لازم است که عمل جراحی لثه داشته باشید یا خیر؟  اما به راستی چه زمانی برای درمان مشکلات لثه گزینه ی جراحی مطرح می شود؟

برای درمان مشکلات لثه راه حل های متفاوتی مطرح می شود اما گزینه ی جراحی درمان قطعی برای برطرف شدن مشکلات لثه ی شماست.

جراحی لثه چیست؟

مشکلات و علائم ایجاد شده در لثه ممکن است به دلایل مختلف به وجود آمده باشد و پیشروی این مشکلات موجب آسیب به بخشی از بافت لثه ها شده باشد. در درمان به روش جراحی لثه قسمت هایی از لثه که دچار آسیب شده اند برداشته و یا ترمیم می شوند، حتی در شرایطی ممکن است بافت جدید در محل آسیب دیده پیوند بخورد.

انواع جراحی لثه

برای برطرف کردن مشکلات لثه و متناسب با شرایط و ویژگی های بیمار یکی از گزینه های جراحی زیر انتخاب می شود:

 • جراحی پیوند لثه
 • جراحی فلپی لثه
 • لثه برداری
 • جراحی ترمیم پلاستیک لثه
 • جراحی زیبایی لثه

انتخاب شیوه ی درمان متناسب با شرایط بیمار و بنا به تشخیص پزشک انتخاب می شود.

علت بیماری های لثه

بیماری های لثه

چه زمانی نیاز به انجام جراحی لثه وجود دارد و برای درمان باید متوسل به جراحی شویم؟ در صورتی که لثه با مشکلات زیر همراه شود احتمال انتخاب گزینه ی جراحی برای درمان بالا می رود.

 • التهاب لثه
 • بیماری ژنژیت

علائم و نشانه های ژنژیت

این بیماری دهان و دندان با علائم و نشانه هایی همراه است تا شما را از وجود این بیماری آگاه کند که به شرح زیر است:

 • باد کردن گوشه ی لثه
 • خونریزی و درد در اثر تورم
 • تداوم خارش لثه
 • بوی نامطبوع از لثه

در صورت عدم درمان بیماری ژنژیت فرد مبتلا به پریودانتیتیز می شود که نوع شدید تری از  التهاب لثه است و در صورت عدم توجه و درمان و پیشروی بیشتر در نهایت موجب از بین رفتن بافت و استخوان های دهان می شود.

عوامل موثر در ابتلا به بیماری های لثه

بعد از به وجود آمدن مشکلات لثه یکی از سوالات متداول برای بیماران این است که چرا به این عارضه مبتلا شده اند و یا برای پیشگیری از به وجود آمدن این بیماری چه کارهایی می توان انجام داد. در اینجا به تعدادی از این عوامل بسیار موثر در ابتلا به بیماری لثه می پردازیم:

استعمال دخانیات

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات علاوه و بر هزاران عوارض و ایجاد مشکلات برای بدن، تاثیر نامطلوب خود را روی لثه ها هم می گذارد. اگر به استعمال دخانیات اعتیاد دارید حتی با روش جراحی لثه درمان قطعی برای شما رخ نمی دهد و ضروری است که بیمار استعمال دخانیات را ترک کند.

بیشتر بخوانید
براکسیسم یا دندان قروچه

تغییرات هورمونی

 تغییرات هورمونی در دختر و پسر در برخی مواقع موجب آسیب به لثه ها می شود و در نتیجه مشکلاتی برای فرد به  همراه خواهد داشت.

دیابت

تاثیر دیابت روی بیماری های مربوط به دندان و لثه انکارناپذیر است. در برخی مواقع برای رسیدن به درمان قطعی ناگزیر به انتخاب گزینه جراحی می شویم.

سایر بیماری ها و تاثیر روی لثه ها

بیماری هایی مانند ایدز وروند درمان انها ممکن است آسیب و تاثیرات منفی خود را روی لثه ها ایجاد کند. این تاثیرات منفی در بیماری سرطان نیز وجود دارد.

عوارض مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها موجب کاهش ترشح بزاق در دهان و در نتیجه آسیب به لثه می شود. در صورتی که در دهان به مقدار کافی بزاق ترشح نشود دهان مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری های مربوط به لثه می شود. در برخی مواقع مصرف برخی داروها موجب رشد بی رویه لثه ها خواهد شد که تمیز کردن دندان و لثه را با مشکل مواجه می کند. این موارد عوارض مصرف برخی داروهاست.

ژنتیک

همیشه عوامل خارجی موجب تخریب و از بین رفتن بافت لثه نمی شود. در برخی مواقع بیماری های ژنتیکی در از بین رفتن لثه بسیار موثر است.

چه زمانی نیاز به انجام جراحی لثه وجود دارد و برای درمان باید متوسل به جراحی شویم؟ در صورتی که لثه با مشکلات زیر همراه شود احتمال انتخاب گزینه ی جراحی برای درمان بالا می رود. دکتر علی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان در خصوص علت بیماری های لثه راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

 

مراقبت های بعد از جراحی لثه

اگر درمان جراحی لثه را پشت سر گذاشته اید لازم است تا به نکاتی توجه کنید تا درمان شما نتایج خوبی داشته باشد. بخشی از درمان شما مرتبط با مهارت و تبحر پزشک است و بخش قابل توجهی هم مربوط به مراقبت های پس از جراحی است. پس رعایت این نکات راذ جدی بگیرید.

 • از تف کردن بپرهیزد و در صورت نیاز به آرامی آب دهان خود را خارج کنید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت مرتب استفاده کنید و در صورت احساس درد از مسکن های تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید.
 • از مصرف مواد غذایی ترش مزه اجتناب کنید.
 • در روز اول بعد از جراحی از غذاهای سرد و مایع استفاده کنید. از روزهای بعد از غذاهای با بافت نرم استفاده کنید که نیازی به جویدن نداشته باشید.
 • در روز اول بعد از جراحی از مسواک و دهانشویه استفاده نکنید.
 • بعد از جراحی استعمال دخانیات اکیدا ممنوع.
 • از انجام فعالیت های شدید بدنی و حمام گرم اجتناب کنید.
 • برای ناحیه جراحی شده خارج از دهان از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از روز دوم بعد از جراحی، بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک کنید.
 • از دستکاری محل بخیه و پانسمان خود اجتناب کنید.
 • هر شش ماه یکبار برای معاینه به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
 • بعد از جراحی لثه ممکن است لثه نسبت به تحریکات حرارتی حساس شود که به مرور زمان این حساسیت از بین می رود.

بهترین دندانپزشک و متخصص جراحی لثه

برای طی کردن مراحل درمانی خود مربوط به  لثه لازم است پس از تحقیقات لازم و کافی به بهترین مرکز تخصصی جراحی لثه مراجعه کنید. بهترین مرکز تخصصی جراحی لثه را بر اساس تجهیزات به روز، میزان رضایتمندی بیماران از خدمات و سوابق درمانی مفید انتخاب کنید تا یک درمان موفقیت آمیز را پشت سر بگذارید.

انجام چکاپ های دوره ای و مراجعه ی مرتب به دندانپزشکی برای معاینه بهترین روش برای جلوگیری از پیشروی مشکلات و دهان و دندان است و به درمان قطعی منجر می شود. معاینه و تشخیص فوری منجر به درمان قطعی با کمترین هزینه است. این سبک زندگی را برای سلامتی انتخاب کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری