دکتر علی قمری » کامپوزیت » طول عمر کامپوزیت دندان های جلو چقدر است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

طول عمر کامپوزیت دندان های جلو چقدر است؟

کامپوزیت دندان یک شیشه چند کاره می باشد که برای شکسته شدن، سفیدکردن، اصلاح فرم دندان ها و ساخت دوباره لبخند مراجعه کنندگان استفاده می شود. کامپوزیت، نخستین انتخاب برای ترمیم ترک‌ها، لب پر شدگی‌ ها، شکستگی‌ ها، فاصله ‎ها و تغییر رنگ دندان ها می باشد که محبوبیت زیادی در بین افراد دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان های جلو

اگر شما هم دندان های تراشیده یا آسیب دیده دارید، خواهید توانست از تکنیک قراردادن رزین کامپوزیتی بر روی دندان ها از نتیجه ای زیبا و عالی لذت ببرید. اما یکی از مشکلات مهم کاندیداهای کامپوزیت، طول عمر کامپوزیت دندان های جلو است. طول عمر کامپوزیت دندان های جلو به عوامل متعددی بستگی دارد که می توان برند، متریال به کار رفته، تجربه دندانپزشک زیبایی، مراقبت های پس از کامپوزیت را نام برد که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

طول عمر کامپوزیت دندان های جلو

طول عمر کامپوزیت دندان های جلو همیشگی نیست اما عواملی هستند که اثری مستقیم و زیادی روی عمر و ماندگاری کامپوزیت ها می گذارند. این عوامل را می توان کنترل کرد به این معنی که اگر به آنها دقت کنید می توان عمر مفید کامپوزیت را زیاد کرد. مقدار تجربه و تبحر دندانپزشک در نحوه ی گذاشتن کامپوزیت، جنس کامپوزیت ها و بازسازی آن ها از عوامل پر اهمیت به حساب می آید. اگر به درستی از کامپوزیت ها نگهداری خواهد شد 7 الی 10 سال می توانند ماندگار باشند. ۲ عامل اصلی وجود دارد که سهم بسیاری در مشخص کردن طول عمر کامپوزیت دندان های جلو دارند؛ یکی مهارت دندانپزشک و سایر موارد انجام مراقبت های لازم پس از کامپوزیت به نحوی صحیح می باشد. اما علاوه بر این ها عامل های تاثیر گذار دیگری هم وجود دارد که ب آن ها اشاره خواهیم کرد.

عوامل موثر در طول عمر کامپوزیت دندان های جلو

عامل های زیادی همچون نحوه مراقبت از کامپوزیت ونیز بوسیله بیمار، تجربه دندانپزشک و موادی که مورد استفاده قرار گیرد در نتیجه و ماندگاری کامپوزیت ها تاثیرگذار باشد. با این که کامپوزیت های کلاس 2 جایگزین های مناسبی برای کامپوزیت دندان باشند، اما احتمال رنگ گرفتن، شکستن و ترک خورد آنها زیادتر از لمینت می باشد. از حائز اهمیت ترین عوامل تاثیرگذار در کامپوزیت دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محل ترمیممواد غذایی
اندازه ترمیمبهداشت دهان و دندان
تکنیک نصب کامپوزیت دنداندندان قرچه

محل ترمیم

با این که کامپوزیت دندان مقاومت زیادی دارد اما فشار بوجود آمده از گاز زدن و خوردن در دندان های خلفی در از بین رفتن کامپوزیت ها تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل معمولا از کامپوزیت دندان تنها برای اصلاح طرح لبخند در دندان های جلویی بیمار استفاده خواهد شد.

اندازه ترمیم

ترمیم هایی که کوچک می باشند به طور طبیعی کمتر در معرض آسیب قرار خواهند گرفت و ماندگاری کامپوزیت دندان برای آن ها نیز افزایش خواهد یافت.

دندان قرچه

از عوارض دندان قرچه باعث سابیده شدن دندان‌ها به همدیگه خواهد شد. در آخر فشار بسیاری بر کامپوزیت دندان وارد شده و ماندگاری آن را پایین می آورد.

مواد غذایی

غذاها و نوشیدنی هایی که دارای شیرینی و اسید هستند، آسیب پذیری کامپوزیت دندان را زیاد می کنند و در آخر مشکلات زیادی برای کامپوزیت ترمیمی شما به وجود خواهد آمد.

بهداشت دهان و دندان

مراقبت از دندان یکی از عوامل مهم برای سلامت دهان و زیاد شدن طول عمر کامپوزیت دندان های جلو می باشد. در صورت اهمال در رعایت بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی هایی دور دندان ها به وجود می آید که ماندگاری کامپوزیت دندان را پایین می آورد. علاوه بر این، عدم مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان باعث بوجود آمدن حفره هایی بر روی دندان خواهد شد و در آخر کامپوزیت بر روی دندان خواهد افتاد.

تکنیک نصب کامپوزیت دندان

چگونه نصب شدن کامپوزیت روی دندان، در ماندگاری آن تاثیر و اهمیت بسیاری دارد. دندانی که تحت درمان می باشد باید کاملا تمیز شود تا از افتادن باکتری و آلودگی در آن قسمت پیشگیری شود. پس از آن دندانپزشک باید با تجربه کافی کامپوزیت ها را روی دندان شکل دهد تا به درستی با مینای دندان پیوند برقرار کند.

موارد تاثیرگذار در کاهش طول عمر کامپوزیت دندانهای جلو

مواردی که نقش تاثیرگذاری در کم شدن عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان Dental composite دارند، عبارت اند از:

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان و در کل توجه نداشتن بهداشت دهان و دندان موجب می شود تا سریعتر کامپوزیت های دندانی شما دچار تغییر رنگ و آسیب دیدگی شوند.

انجام بعضی از عادت های رفتاری غلط

برخی رفتار های غلط همچون دندان قروچه همانطور که می توانند به دندان های طبیعی آسیب برسانند، کامپوزیت را هم دچار مشکل خواهد کرد.

داشتن رژیم غذایی نامناسب

استفاده بیش از حد از مواد غذایی رنگی و نوشیدنی هایی همچون چای و قهوه بدون اینکه بعد از خوردن آن ها دهان خود را با آب شست و شو دهید، می تواند به سرعت باعث تغییر رنگ کامپوزیت شوند.

مراقبت های لازم بر افزایش طول عمر کامپوزیت دندان های جلو

طول عمر کامپوزیت دندان های جلو
  • اهمیت رعایت بهداشت دهان و کشیدن نخ دندان
  • کم شدن میزان مصرف دخانیات به خصوص سیگار، قلیان و مشروبات الکلی
  • کم شدن حجم مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی
  • استفاده از دهان شویه پیشنهاد شده توسط دندانپزشک
  • کاشت کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک متخصص

آیا کامپوزیت دندان به سادگی خواهد شکست؟

خیر. روکش های کامپوزیت به راحتی یا به همان وسیله ای که روکش های سرامیکی شکننده هستند نمی شکند. روکش های کامپوزیتی به علت های زیادی میتوانند دچار کندگی شوند، متداول ترین علت گاز زدن و جویدن غذاهای سفت و محکم یا شکستن مواد غذایی با دندان می باشد. اما زیاد بودن طول عمر کامپوزیت دندان های جلو موجب شده است تا اگر روکش ها بشکنند، روکش های کامپوزیتی به راحتی در یک جلسه ترمیم خواهند شد. این ترمیم مشابه ترمیم روکش های سرامیکی نمی باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی قمری

دکتر علی قمری

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

نتیجه ای یافت نشد

صفحه مورد نظر شما یافت نشد. جستجوی خود را اصلاح کنید، یا از ناوبری فوق برای یافتن پست مدنظر استفاده نمایید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *