دکتر علی قمری » روکش دندان » روکش دندان چیست | کدام نوع روکش بهتر است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

روکش دندان چیست | کدام نوع روکش بهتر است؟

روکش دندان یا (Dental Crown) یک تکنیک درمانی در دندانپزشکی می باشد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. روکش دندان در واقع جایگزین تاج دندان خواهد شد. تاج دندان به قسمت سفید رنگ دندان که خارج از لثه واقع شده است گفته می شود. هنگامی که ترمیم یا پر کردن دندان سودی نداشته باشد، دندانپزشک روکش دندان انجام می دهد و شکل، قدرت و زیبایی آن را دوباره برمی گرداند.

روکش دندان

مزایای روکش ها در دندانهای با خرابی زیاد همچون دندان های عصب کشی شده که حجم دندان بجامانده کم است برای پیشگیری از شکستن دندان ،پوشش تمام دندان با روکش حائز اهمیت است. در برخی موارد نیز به جهت ساخت دوباره لبخند و بازگرداندن زیبایی به برخی از دندان ها امکان دارد از روکش استفاده شود. برخی افراد به این موضوع اعتقاد دارند که این درمان دردناک است اما لازم به ذکر است که بگوییم خیر روکش دندان برای دندان های عصب کشی شده گذاشته خواهد شد به همین دلیل هیچ دردی نخواهد داشت. اگر تمایل دارید بطور کامل با مبحث روکش دندان آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.

روکش دندان چیست؟

امروزه، دندان‌ها آسیبی نخواهند دید و همیشه مقاوم و درخشان باقی خواهند ماند؛ فرقی هم نمی کند که چقدر شیرینی مصرف کنید، پسته‌های بسته را با دندان شکانده، نخ دندان استفاده نکنید، مرتب مسواک نزنید و … اما امروزه، دندان‌ها در معرض انواع آسیب‌ها قرار خواهند گرفت. آسیب هایی مثل پوسیده شدن و شکسته شدن دندان هم امکان دارد به علت نگهداری غلط رخ دهد، یا مثلا طی گذشت زمان. این مشکلات شکل، اندازه و سلامت دندان را تحت تاثیر خود قرار ‌دهند، اما روکش دندان (crown یا dental cap) موقعیت را به حالت نخست برمی‌گرداند. روکش دندان که در برخی مواقع به آن قاب دندان هم گفته می شود، یک نوع پروتز دندانی می باشد که در محل تاج آسیب‌دیده دندان قرار میگیرد. روکش‌ها روی دندان چسبانده خواهند شد، و بخشی از آن که در معرض دید هست را می‌پوشانند. می‌توانید این روکش‌ها را مثل کلاه‌های مقاومی برای دندان‌تان در نظر داشته باشید، که شکل و مقاومت آن را دوباره برمی گرداند.

انواع روکش دندان

روکش دندان از مواد متنوعی تولید می شود. با توجه به نیاز و خواسته بیمار نوع آن گزینش می‌شود:

روکش تمام فلزی، طلا

طلا یکی از اولین مواد ترمیم کننده دندان بوده و از گذشته برای برگرداندن توانایی به دندان به عنوان پر کردگی یا روکش مورد استفاده قرار گرفته است. روکش طلا مستحکم ترین نوع روکش دندان می باشد همینطور از نظر هزینه معمولاً گرانترین نوع روکش به شمار می آید. در این روکش ها بخش داخلی روکش که در تماس با بافت دندان می باشد از طلا و لایه خارجی آنها از چینی تولید شده است. طلا بدلیل ویژگی بسیار خوبی که دارد بهترین ماده در دندانپزشکی به حساب می آید. هیچ مورد خوردگی یا تغییر رنگ در این روکش ها در کناره های لثه بوجود نخواهد آمد. منطبق شدن طلا با بافت دندان بسیار دلنشین می باشد و حتی با گذشت زمان با فشارهای جویدن بهتر می شود. این روکش ها از نظر ماندگاری، عالی هستند.

مزایای روکش تمام فلز طلا

 • بسیار قدرتمند در مقابل وارد شدن ضربه
 • ماندگاری زیاد و طول عمر طولانی
 • سازگار بودن با بدن فرد بدون ایجاد حساسیت و تورم

عوارض روکش تمام فلز طلا

 • قیمت زیاد
 • رنگ طلایی آن

روکش تمام سرامیکی

روکش سرامیکی با تکنیک های متفاوتی تولید می‌شود. یکی از تازه‌ترین تکنیک های تولید روکش سرامیکی، استفاده از نوآوری دیجیتالی کد / کم می باشد که در آن روکش بوسیله دستگاه طراحی، تراشیده و تولید خواهد شد. این روکش را می شود به هر رنگی که تمایل دارید تغییر دهید. اگر چه می شود رنگ آن را طبق رنگ سایر دندان های بیمار تغییر داد اما باید بدانید بعد از تولید و آماده سازی روکش دیگر نمی شود رنگ آن را تغییر داد. با توجه به ظاهر دندان واقعی، روکش سرامیکی بهترین انتخاب می باشد اما با توجه به مقاومت به دیگر مدل های روکش نخواهد رسید.

بیشتر بخوانید=> بهترین دندانپزشک تهران

روکش دندان

در مواردی که زیبایی نخستین انتخاب به حساب می آید، روکش هایی که بصورت یک دست از سرامیک یا چینی تولید شده اند زیبایی بسیار زیادی را ایجاد می کنند. روکش هایی که کاملا از سرامیک هستند سازگاری بسیار عالی با لثه برقرار می کنند. انواع سرامیک ها با مقاومت بالا همچون سیلیکات و زیرکونیا برای این روکش ها بکار برده می شوند. تغییر رنگ یا سایه تیره در کناره های این روکش ها مشاهده نخواهد شد. ماندگاری این روکش ها مطلوب و زیبایی آن بسیار زیاد می باشد.

مزایای روکش تمام سرامیکی

 • سختی بالا در مقابل تغییر رنگ
 • سازگار بودن با بدن فرد بدون ایجاد حساسیت و تورم
 • سفید بودن در عین زیبایی

عوارض روکش تمام سرامیکی

محکم بودن و مقاومت پایین

روکش سرامیکی فلزی

روکش سرامیکی فلزی که تحت نام روکش پی اف ام (pfm) شناخته می شود برای بالا بردن مقاومت روکش های سرامیکی ساخته شده‌ است. دارای یک اسکلت فلزی است که یک لایه سرامیک روی آن کشیده شده است. بنابراین با توجه به زیبایی تقریباً مشابه روکش تمام سرامیکی می باشد و از جهت مقاومت از روکش سرامیکی مقاوم تر است.

متداول ترین نوع روکش ها می باشد که بخش داخلی آنها از فلز و سطح خارجی آنها از چینی تولید شده است. در این روکش ها معمولا یک لبه فلزی در قسمت انتهایی روکش مشاهده خواهد شد. با گذشت زمان با از بین بردن تدریجی لثه ها ظاهر شدن لبه فلزی ممکن است. با گذشت زمان به علت خوردگی امکان دارد لبه های فلزی سیاه یا آبی شده ،نمای زشت رنگی در لثه بوجود آید. در کل رنگ چینی در این تکنیک واضحی کمتری نسبت به شکل واقعی دندان دارد. مانگاری این روکش ها زمانی که وضعیت بهداشت دهان بیمار مناسب باش، خوب است.

مزایای روکش  سرامیکی فلزی

 • استحکام زیاد به علت فلزی بودن اسکلت
 • رنگ سفید به علت روکش سرامیکی

عوارض روکش سرامیکی فلزی

زیبایی ظاهریه کمتر در مقایسه با روکش تمام سرامیکی به دلیل امکان مشاهده شدن اسکلت فلزی در لبه روکش

روکش استیل

روکش دندان استیل اکثرا برای دندان های شیری بچه ها استفاده خواهد شد و بصورت موقتی استفاده می شود. با این وجود استیل بسیار مستحکم و قوی می باشد و عملکرد خوبی دارد. از جهت هزینه ارزانترین نوع روکش، استیل می باشد.

مزایای روکش دندان در چیست؟

روکش‌ دندان هم موجب اصلاح دندان آسیب دیده و یا پر شده با فلز قدیمی می شود و بر روی ریشه‌ی درمان شده قرار خواهد گرفت و هم به عنوان ترمیم پایانی بر روی یک دندان کاشته شده اضافه خواهد شد. کاربرد روکش دندان همینطور شامل:

 • ترمیم دندان آسیب دیده
 • بهتر شدن شکل دندانی که به شدت تغییر رنگ پیدا کرده است.
 • درست شدن بد فرمی دندان
 • تحت عنوان نگهدارنده‌ی پل دندان
 • قوی کننده استحکام دندان

اگر برایتان سوال شده است که ترک دندان به چه دلیلی ایجاد می شود بر روی لینک کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی قمری

دکتر علی قمری

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

نتیجه ای یافت نشد

صفحه مورد نظر شما یافت نشد. جستجوی خود را اصلاح کنید، یا از ناوبری فوق برای یافتن پست مدنظر استفاده نمایید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *