دکتر علی قمری » بیماری های دهان و دندان » خونریزی از لثه و بررسی علل آن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

خونریزی از لثه و بررسی علل آن

خونریزی لثه ها و پی بردن به علل آن یکی از مباحث مهم در حوزه دندانپزشکی و حتی پزشکی محسوب می شود زیرا در برخی موارد خونریزی از لثه می تواند مرتبط با بیماری های سیستمیک باشد. البته لازم است بدانیم گاهی تنها به علت روش نادرست مسواک زدن لثه دچار خونریزی می شود که همیشه نشانه وجود  بیماری های خاص نیستند. ولی در صورتی که شخصی به دفعات مکرر دچار خونریزی شود لازم است اقدامات تشخیصی لازم جهت درمان و رفع مشکل اصلی را انجام دهد. اما چطور می توان به علل خونریزی لثه پی برد؟ چه بیماری هایی باعث خونریزی از لثه ها می شوند؟ در صورت خونریزی مکرر لثه باید چه کاری انجام داد؟ در این مطلب سعی داریم تا به بررسی بیشتر علل خونریزی از لثه ها بپردازیم.

خونریزی از لثه

چرا از لثه هایم خون می آید؟

خونریزی لثه یکی از شایع ترین بیماری های پریودنتال است که در برخی موارد تنها به دلیل مسواک زدن شدید یا نخ دندان کشیدن با فشار زیاد به وجود می آید؛ اما در برخی موارد می تواند علل جدی تر برای خونریزی وجود داشته باشد؛ بیماری ها و مشکلاتی مانند:

 • ژنژیویت
 • پریودنتیت
 • کمبود ویتامین های مختلف
 • جراحی لثه و خونریزی پس از آن
 • قرار دادن دندان مصنوعی
 • ایمپلنت دندان
 • ارتودنسی
 • دیابت
 • اختلالات خونریزی دهنده
 • بارداری

این موارد جز شایع ترین علل خونریزی از لثه می باشند که در زیر به توضیح هر یک می پردازیم.

ژنژیویت

 التهاب لثه یا ژنژیویت (Gingivitis) یکی از عواملی است که می تواند منجر به خونریزی از لثه شود. این بیماری لثه حالت نسبتا خفیفی از بیماری های لثه است که علت آن ایجاد پلاک های دندانی است. در این بیماری، لثه ها به دلیل تشکیل پلاک یا همان جرم دندان متورم و قرمز می شوند و فرد مبتلا، در طول مسواک زدن دچار خونریزی لثه خواهد شد. جالب است بدانیم که تنها با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به یک دندانپزشک خوب برای چکاپ می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد. اگر این جرم ها از بین نروند می توانند تبدیل به پلاک هایی سرسخت تر شوند که در نهایت عفونت لثه را در پی خواهد داشت. مهم ترین علائم ژنژیویت لثه عبارتند از:

 • ورم لثه ها
 • درد جزئی یا شدید در لثه ها و دهان
 • خونریزی از لثه
ژنژیویت

پریودنتیت

در صورتی که عفونت اولیه ایجاد شده توسط پلاک های لثه ای را درمان نکنید و بیماری ژنژیویت پیشرفت کند، به مراحل پیشرفته تر بیماری مبتلا خواهید شد که با نام پریودنتیت (Periodontitis) شناخته می شود. این بیماری که یک اختلال عفونی شدید لثه است، می تواند بسیار خطرناک باشد و بافت های حمایت کننده از دندان و لثه را تخریب کند و حتی منجر به افتادن دندان شود. ضمن رعایت بهداشت دهان و دندان، باید برای معاینه، مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

دیابت

یکی دیگر از عوامل خونریزی لثه ، ابتلا به بیماری دیابت است. در افراد دیابتیک (نوع یک و دو) سیستم ایمنی فرد قادر به مقابله با میکروب های دهانی نیست. همچنین بالا بودن سطح گلوکز خون این عامل را تسهیل کرده و بیماری لثه را تشدید می کند که در نهایت منجر به خونریزی خواهد شد. کنترل دیابت و مراجعه به دندانپزشک نقش بسیار موثری در پیشگیری از مشکلات دندانی و جلوگیری از خونریزی های لثه دارد.

دیابت و خونریزی از لثه

کمبود ویتامین C و K

ویتامین ث یا اسکوربیک اسید یکی از ویتامین های بسیار موثر در عملکرد ترمیم و رشد بافتی است. همچنین در ایجاد استحکام دندان و لثه ها نیز نقش بسیار موثری دارد به صورتی که کمبود این ویتامین می تواند به خونریزی لثه و عوارض آن منجر شود. کمبود شدید ویتامین ث در بدن باعث بروز بیماری لثه به نام اسکوروی می شود که خونریزی از لثه ها یکی از شایع ترین علائم این بیماری است.

برای بسیاری از افراد توصیه می شود به منظور تامین ویتامین C مورد نیاز بدن، مصرف موادی همچون کلم بروکلی، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و مرکبات را در برنامه ی غذایی خانواده جای دهند.

ویتامین C

در این میان کمبود ویتامین کا نیز نقش موثری دارد زیرا این ویتامین در فرایند انعقاد خون و عملکرد صحیح مسیر های انعقادی نقش اصلی داشته و کمبود آن می تواند منجر به بیماری های خونریزی دهنده از جمله خونریزی لثه، ختم شود.

منابع غذایی سرشار از ویتامین کا شامل کلم، سوییس چارد، اسفناج، کاهو، روغن زیتون و آب تره است.

خونریزی لثه ها در دوران بارداری

در دوران بارداری تغییرات فیزیولوژیکی نسبتاً فراوانی در بدن زن رخ می دهد که تورم و ایجاد ادم یکی از آن ها است. در این میان تورم لثه ها به دنبال تغییرات هورمونی یکی از علل مهم خونریزی لثه ها در بارداری به شمار می رود. همچنین لثه های یک خانم بعد از بارداری به دنبال این تغییرات حساس شده و نسبت به عوامل باکتریایی و پلاک های دندانی آسیب پذیرتر می شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان و تحت نظر پزشک بودن به رفع این مشکل جلوگیری می کند.

ترومبوسیتوپنی

ترومبوسیتوپنی (Thrombocytopenia) اختلالی است که در پلاکت‌های خون یا ترومبوسیت‌ها رخ می دهد و موجب می شود که در صورت خونریزی، بدن نتواند خونریزی را متوقف کند. در صورتی که فرد به این بیماری مبتلا باشد و در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی شود، خونریزی متوقف نخواهد شد.

هموفیلی و فون ویلبراند

یکی دیگر از علل خونریزی لثه، ابتلا به بیماری هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند (Von Willebrand) است. این دو بیماری اختلالی هستند که مانع از ایجاد لخته خون و انعقاد خون می شوند.

در صورتی که در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن یا حتی در دندانپزشکی، برشی کوچک روی لثه ایجاد شود، لثه دچار خونریزی شدید می شود. این خونریزی می تواند نشانه بیماری هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند باشد.

اسکوربوت

اسکوربوت (Scorbut) یا اسکروی نام یک بیماری نادر است که به علت کمبود شدید ویتامین ث در  بدن به وجود می آیید. خونریزی مداوم و شدید از لثه ها می تواند نشانه وجود بیماری اسکوربوت باشد.

خونریزی لثه پس از جراحی

در مواردی نیز خونریزی لثه ها و علل آن ناشی از جراحی های انجام شده بر لثه و یا قرار دادن ایمپلنت های دندانی است. گاهی ایمپلنت دندان شکسته شده و منجر به خونریزی لثه یا ایجاد عفونت در بافت های اطراف می شود.

دندان مصنوعی، ارتودنسی و ایمپلنت

در صورتی که دندان مصنوعی قرار داده شده دارای اندازه ی مناسب نباشد، می تواند یکی از عواملی باشد که به خونریزی لثه و آسیب آن می انجامد. همچنین قرار دادن سیم های ارتودنسی در دهان می تواند باعث خونریزی لثه ها شود در صورتی که محکم در جای خود قرار نگرفته باشند و به بافت های اطراف و لثه ها فشار و آسیب وارد کنند. علاوه بر این، شل شدن ایمپلنت و نامناسب بودن آن نیز یکی از عوامل موثر در بروز خونریزی لثه است. در صورت مشاهده هر گونه مشکل ناشی از دندان مصنوعی یا بریج، ارتودنسی و ایمپلنت دندان، در اسرع وقت به بهترین متخصص ایمپلنت مراجعه کنید.

راه های درمان خونریزی لثه

مهم ترین گام برای درمان خونریزی های لثه، مراجعه به یک متخصص خوب دندان است تا مشکل را در اسرع وقت درمان کند. علاوه بر این، درمان خانگی خونریزی از لثه نیز وجود دارد که با رعایت آن ها می توان خونریزی را متوقف و کنترل کند. این اقدامات عبارتند از:

 • در اولین قدم لازم است سطح بهداشت دهان و دندان بیمار را بالا برده و از بروز بیماری های مرتبط همچون ژنژیویت جلوگیری بعمل آوریم. برای این مورد می توان از مصرف محلول های حاوی فلوراید برای شستشوی حفره ی دهان و پیشگیری از تشکیل پلاک های دندانی بهره برد.
 • آموزش دیدن در زمینه نحوه صحیح مسواک زدن می تواند از بروز بیماری لثه و همچنین ایجاد آسیب های ناشی از مسواک زدن نادرست پیشگیری بعمل آورد.
 • در مواردی که دچار درد لثه هستید می توانید از محلول آب گرم حاوی نمک استفاده کنید.
 • برای پیشگیری از خونریزی لثه بهتر است از مسواک های نرم و مناسب استفاده کنید.
 • چکاپ های سالانه بدن را فراموش نکنید و قند خون و سایر موارد را کنترل کنید.
 • معاینات سالانه توسط دندانپزشک نیز برای اطمینان از سلامت دندان ها توصیه می شود.

در صورتی که دچار اختلال خونریزی مزمن لثه هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پس از انجام بررسی های لازم بهترین اقدام درمانی برای شما در نظر گرفته شود.

خلاصه

خونریزی لثه ها یکی از شایع ترین مشکلات دندانپزشکی هستند که عوامل مختلفی از جمله پلاک های دندانی و مسواک زدن نادرست تا بیماری هایی همچون ترومبوسیتوپنی و دیابت در ایجاد آن نقش دارند. خونریزی های مکرر لثه نیاز به پیگیری های تخصصی دارد و نباید به سادگی از کنار آنها عبور کرد. برای درمان خونریزی لثه و عوارض آن می توان از درمان هایی همچون آب نمک گرم، مصرف مواد حاوی ویتامین های موثر بر تقویت بافت لثه و درمان های دارویی استفاده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر علی قمری

دکتر علی قمری

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین دندانپزشک تهران چه کسی است؟

بهترین دندانپزشک تهران چه کسی است؟

یکی از مهم ترین عناصر زیبایی افراد، داشتن دندان های سالم و زیبا است. حفظ سلامت دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر یکی از دندان ها تخریب...

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان درمان کانال ریشه و یا همان عصب کشی دندان به منظور از بین بردن باکتری های موجود در کانال ریشه دندان آلوده به منظور جلوگیری از درد مجدد...

براکسیسم یا دندان قروچه

براکسیسم یا دندان قروچه

براکسیسم یا دندان قروچه شرایطی است که در آن فرد دندان های خود را خرد، له و یا بهم می چسباند. اگر دچار بروکسیسم هستید ، ممکن است ناخودآگاه هنگام...

نحوه خدمات دندانپزشکی در دوران کرونا

نحوه خدمات دندانپزشکی در دوران کرونا

در این مقاله دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت دندان نکاتی را درباره نحوه دریافت خدمات دندانپزشکی در دوران کرونا به افراد بیان خواهند کرد. همه افراد می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *