دکتر علی قمری » بیماری های دهان و دندان » جراحی لیفت سینوس و راهنمای کامل این عمل
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی لیفت سینوس و راهنمای کامل این عمل

لیفت سینوس جراحی است که در ناحیه مولر و پرمولر استخوان را به فک فوقانی اضافه می شود. این جراحی به بالاکشیدن سینوس یا بزرگ کردن سینوس نیز شناخته می شود. استخوان بین فک و سینوس های فک بالا که در هر طرف بینی قرار دارد، اضافه می شود. برای ایجاد فضای استخوان، دیواره سینوس باید به سمت بالا حرکت داده می شود. لیفت سینوس معمولا توسط متخصص ایمپلنت یا پریودنتیست نیز انجام می شود. قبل از بررسی کامل عمل لیفت سینوس، فیلمی از این جراحی را مشاهده خواهیم کرد که توسط دکتر علی قمری، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت در تهران، را مشاهده می کنیم:

 

چه زمانی برای لیفت سینوس اقدام کرد؟

لیفت سینوس وقتی انجام می شود که ارتفاع استخوان کافی در فک بالا وجود نداشته باشد، یا خیلی سینوس ها بسیار زیاد به فک نزدیک باشند، انجام می شود. زیرا زمانی که قرار است جراحی ایمپلنت دندان انجام شود این جراحی مهم ممکن است انجام شود.

لیفت سینوس

دلایل انجام جراحی بالا کشیدن سینوس

بسیاری از افرادی که دندان های فک بالا را از دست داده اند، مخصوصا دندان های پشتی و یا دندان های مولر و یا استخوان کافی (برای قرار دادن ایمپلنت در فک بالا به دلیل آناتومی جمجمه ) در قسمت عقب فک فوقانی، استخوانی کمتری نسبت به فک پایین است.
حتی ممکن است استخوان به دلیل بیماری های لثه از بین رفته باشد.
از بین رفتن دندان ها ممکن است به از بین رفتن استخوان ها منجر شود. پس از آن که دندان ها از بین رفت، استخوان ها شروع به تحلیل رفتن می نماید.
در صورتی که دندان ها به مدت طولانی خراب بوده و درمان نشود، استخوان های کافی برای قرار دادن ایمپلنت باقی نخواهد ماند.
سینوس فک بالا ممکن است خیلی نزدیک به فک فوقانی باشد و زمانی که متخصص ایمپلنت می خواهد کاشت دندان انجام دهد، نیاز به انجام جراحی لیفت سینوس می باشد.

لیفت سینوس در طی 15 سال گذشته متداول شده است و این افزایش جراحی به دلیل بیشتر شدن افرادی است که باید جراحی ایمپلنت دندان انجام دهند.

چه اقداماتی برای انجام عمل لیفت سینوس لازم است؟

برای انجام جراحی نیاز است تا استخوانی را برای لیفت سینه استفاده نمایند، این استخوان از بدن خون فرد ، پروتز ها و یا استخوان گاو استفاده می شود.
اگر قرار است از استخوان خود فرد در جراحی لیفت سینوس استفاده شود، از نواحی مختلف بدن ممکن است این استخوان استخراج شود. در برخی از مواقع، متخصص ایمپلنت از استخوان باسن و یا ران خارجی استخوان می بردارد.
برای آن که جراحی لیفت سینوس انجام شود، نیاز به استفاده از عکس برداری های اشعه ایکس است تا دندانپزشک بتواند آناتومی فک و سینوس ها را به دست آورد.
همچنین ممکن است به یک نوع خاصی از اسکن توموگرافی (CT) نیاز باشد. این اسکن به متخصص ایمپلنت این امکان را می دهد که موقعیت و اندازه دقیق
استخوان های فک را به طور دقیق به دست آورده و سلامت سینوس را ارزیابی می نماید. توضیحات دکتر علی قمری در خصوص این جراحی را می شنویم:

 

 

جراحی لیفت سینوس چگونه انجام می شود؟

متخصص ایمپلنت بافت لثه را برش داده و بافت برش داده را از استخوان فک جدا می کند، یک حفره بیضی شکل در استخوان فک بالا ایجاد می نماید، دیواره سینوسی که بعد از این حفره است، سینوس را از فک جدا می کنند. این دیواره به آرامی از فک جدا می شود.
سپس استخوانی که استخراج شده است، به فضای سینوس پیوند داده می شود. مقدار استخوان مورد استفاده در افراد مختلف متفاوت است. اما معمولا چند میلی متر استخوان برای قرار دادن در سینوس بالا نیاز است.
بعد از قرار دادن استخوان، محل بخیه زده می شود. به منظور انجام جراحی ایمپلنت نیاز است تا چیزی حدود 4 الی 9 ماه بعد از این جراحی بگذرد. این مدت زمان باعث می شود تا استخوان قرار داده شده با استخوان فک بالا پیوند بخورد. مدت زمان مطرح شده، به میزان استخوان پیوند خورد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
براکسیسم یا دندان قروچه

عکس قبل و بعد لیفت سینوس

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینوس چیست؟

 • بعد از عمل لیفت، فک بالا دچار تورم شود.
 • ممکن است از بینی و دهان خونریزی داشته باشید.
 • از فین کردن از بینی خودداری شود.
 • از دهان عطسه کنید.

زیرا هر یک از موارد فوق ممکن است باعث جا به جایی استخوان ها و یا شل شدن بخیه ها شود.

جراحی لیفت سینوس

 • برای آن که از التهاب و تورم های فک را کاهش داده شود، متخصص ایمپلنت به شما اسپری نمکی و برخی از دارو ها را تجویز می نماید. همچنین از دارو های
  آنتی بیوتیک به منظور کاهش عفونت های دهان تجویز می شود. در کنار آن ممکن است مصرف دهانشویه های آنتی میکروب نیز توصیه می شود.
 • تمامی افرادی که لیفت انجام داده اند، کمی احساس درد می کنند.
 • بعد از 7 الی 10 روز بعد از جراحی جراح ایمپلنت شما را ویزیت می کنند. در صورتی که محل جراحی درمان نشده باشد و بخیه ها پیوند نخورده باشد، نیاز است تا چندین مرتبه به مطب مراجعه نمایید.
 • بعد از لیفت سینوس، باید چیزی حدود 4 الی 9 ماه صبر نمایید تا استخوان در فک بالا پیوند بخورد و بعد از این مدت جراحی ایمپلنت انجام شود.

عوارض بالا کشیدن سینوس چیست؟

عوارضی که ممکن است بعد از لیفت سینوس ایجاد شود، سوراخ شدن و یا پاره شدن غشای سینوسی است. اگر این غشا سوراخ شده باشد، جراحی ترمیمی انجام می شود و پیوند صورت می گیرد. اگر ترمیم با موفقیت انجام نشود، جراحی متوقف شده تا این سوراخ کاملا بهبود پیدا کند.
متخصص ایمپلنت می تواند لیفت سینوس را بهبود ببخشد، این درمان ممکن است معمولا چند ماه طول بکشد تا زمانی درمان انجام می شود تا غشای سینوسی التیام پیدا کرده و ضخیم تر شود.
عفونت در هر جراحی دیده می شود و جراحی لیفت سینوس نیز از این قانون مستثنی نیست.
در برخی از افراد و در موارد بسیار نادر، ممکن است پیوند استخوان با ناموفقیت انجام شده و بافت زنده استخوان رشد نکرده و خونرسانی انجام نشده است.
نگران این شرایط نبوده و می توانید بعد از برداشتن این استخوان های پیوند خورده، می تواند بعد از گذشت مدتی، مجددا جراحی لیفت سینوس انجام می شود.
در صورت داشتن تورم و درد که بعد از گذشت مدت زمانی یک الی دو روز کاهش پیدا نکرده باشد.

 • خونریزی بعد از یک الی دو روز متوقف نشده باشد.
 • خونریزی قرمز رنگ و مداوم و یا داشتن لخته خون در حین خونریزی بینی
 • خارج شدن استخوان بعد از عطسه و یا تنفس از بینی اتفاق بیوفتد.
 • درد با گذشت زمان کاهش پیدا نکرده باشد.

اهمیت انتخاب بهترین جراح برای عمل لیفت سینوس

همانطور که گفته شد جراحی بالا کشیدن سینوس یکی از انواع اقداماتی است که پیش از کاشت ایمپلنت دندان انجام می شود. در طی این جراحی یک بخش استخوان به فک بالایی و در قسمت دندان های آسیاب افراد اضافه می شود. به همین دلیل جراحی لیفت سینوس، جراحی بالا کشیدن سینوس نیز نامیده می شود. این عمل به دلیل حساسیت زیادی که دارد باید توسط بهترین جراح لیفت سینوس انجام شود تا نتیجه آن موفقیت آمیز و بدون خطر باشد.

اما بهترین جراح لیفت سینوس در تهران کیست؟ بهترین جراح لیفت سینوس در تهران چه اقداماتی انجام می دهد؟. با ما همراه باشید تا شما را در مسیر انتخاب یک جراح لیفت سینوس خوب در تهران راهنمایی کنیم.

بهترین جراح لیفت سینوس چه کسی است؟

اگر در شهرهای بزرگی مانند تهران زندگی می کنید، قطعاً دندانپزشکان و متخصصان دهان و دندان زیادی در نزدیکیتان می شناسید. اما چطور می توان برای این جراحی مهم بهترین را انتخاب نمود؟ ویژگی های یک جراح لیفت سینوس خوب چیست؟ برای انتخاب خود ویژگی های زیر را در نظر داشته باشید:

 • برخورداری از دانش تخصصی و آکادمیک در زمینه آناتومی دهان و فک و صورت؛
 • برخورداری از مهارت و تجربه کافی در زمینه معاینات و بررسی های دقیق فک بالا برای تصمیم گیری در خصوص انجام یا عدم انجام جراحی؛
 • مهارت و توانمندی در زمینه انجام جراحی لیفت سینوس برای افرادی که نیازمند این جراحی هستند و بهترین کاندیدا برای عمل لیفت سینوس محسوب می شوند؛
 • مهارت در بکار گیری انواع تکنیک ها و روش های لیفت سینوس مثل جراحی لیفت سینوس به روش بسته و باز؛
 • مهارت در انجام جراحی لیفت سینوس باز همزمان با کاشت ایمپلنت؛
 • توانایی تشخیص مواردی که نمی توان عمل لیفت سینوس را با کاشت ایمپلنت به طور همزمان انجام داد و ارائه مشاوره در این زمینه به فرد مراجعه کننده
بیشتر بخوانید
نحوه خدمات دندانپزشکی در دوران کرونا

مراحل کار جراح برای بالا کشیدن سینوس

زمانی که به بهترین جراح لیفت سینوس در تهران مراجعه می کنید به منظور بهبود هر چه بیشتر روند درمان مراحل زیر طی می شود:

 • معایناتی دقیق در بخش های دهانی و لثه ها
 • بررسی عکس های رادیولوژی که از بخش استخوان های فک تهیه شده است
 • تعیین میزان مشکلاتی که در ناحیه فک ایجاد گردیده است
 • تعیین بهترین تکنیک برای ترمیم و جایگزینی استخوان از دست رفته در فک بالا
 • تعیین روز دقیق برای آغاز روند درمانی و اولین جلسه درمانی
 • انجام جراحی لیفت سینوس با بهترین تکنیکی که بر اساس شرایط فرد مشخص گردیده است
 • ارائه راهنمایی های دقیق در خصوص مراقبت های بعد از عمل لیفت سینوس
 • همراهی و انجام حمایت های پزشکی بعد از اتمام روند جراحی در روزهای ابتدایی بعد از عمل به منظور پیشگیری از بروز هر نوع مشکل و بهبود و رفع اختلالاتی که ایجاد شده است

توصیه هایی برای انجام جراحی لیفت سینوس

مهم ترین توصیه ها و راهنمایی های یک جراح لیفت سینوس خوب در تهران موارد زیر هستند:

 • برای انجام جراحی بالا کشیدن سینوس اقدام کنید اما عجله نکنید. در مواردی لازم است که از پزشکان مختلفی مشاوره دریافت کنید. سپس به یکی از بهترین جراحانی که در این زمینه فعالیت داشته است اعتماد کنید و روند جراحی را به وی بسپارید. یک جراح لیفت سینوس خوب درتهران تلاش می کند که وضعیت را به مراجعه کننده بازگو کند و از نتایج و عارضه های بعد از عمل لیفت سینوس وی را آگاه گرداند. در نهایت روند جراحی را با آگاهی دقیق مراجعه کننده آغاز کند.
 • دومین توصیه بهترین جراح بالا کشیدن سینوس در تهران این است که بعد از انتخاب درست جراح، عمل لیفت سینوس را سریعاً انجام دهید تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری شود. این جراحی نیز از تحلیل رفتن بیش از حد لثه و استخوان فک جلوگیری کرده و روند جراحی به خوبی پیش خواهد رفت.
 • توصیه دیگر این است که به پزشک جراح خود اعتماد کنید و در روند درمان نهایت همکاری را با وی داشته باشید.

خاتمه

در این مقاله تلاش کردیم که بهترین و مهم ترین موضوعاتی که در هنگام انتخاب جراحی لیفت سینوس مطرح می شود را بیاوریم و به طور مبسوط به آن ها بپردازیم.

امیدواریم که مطالب ارائه شده در مسیر انتخاب بهترین جراح لیفت سینوس در تهران به شما کمک کند و بتوانید با انتخابی هوشمندانه به مطلوب خود دست یابید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری