دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » بریج دندان چیست و چه مزایایی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بریج دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

زمانی که یک یا چند دندان را از دست می دهیم، راه های مختلفی برای پر کردن جای خالی دندان وجود دارد. ایمپلنت دندان، استفاده از دندان مصنوعی و بریج (Bridge) از جمله این روش ها هستند. در مطالب گذشته در مورد کاشت دندان به طور کامل صحبت کردیم. در این مطلب سعی داریم تا با روش بریج دندان یا پل دندان آشنا شویم. با ما همراه باشید.

بریج دندان چیست؟

بریج (Bridge) یا پل دندان یکی از روش های دندانپزشکی است که در آن متخصص ایمپلنت دندان و جراح لثه یک پل شامل یک یا چند دندان مصنوعی را جایگزین دندان از دست رفته می کند. این پل دندان به راحتی در کنار دندان های دیگر قرار می گیرد و در واقع دندان های کناری این دندان را در جای خود ثابت نگه می دارند.

جنس این دندان مصنوعی می تواند از مواد مختلفی مانند طلا باشد اما معمولاً از پرسلین ساخته می شود تا هم رنگ دندان های طبیعی باشد. بریج به تکلم بهتر فرد و زیباتر شدن طرح لبخند کمک می کند و مانع از کج شدن سایر دندان ها می شود.

بریج دندان

ضرورت استفاده از بریج دندانی

افتادن یکی از دندان ها یا آسیب دیدن آن به گونه ای که جای آن خالی باشد، هم از نظر زیبایی و هم از نظر سلامت مشکلات بسیاری برای فرد به وجود می آورد. از میان مشکلات رایج از دست دادن دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نازیبا شدن خط لبخند
 • از دست رفتن انسجام دندان ها
 • کج شدن دندان های کناری
 • ایجاد فاصله بین دندان ها
 • مشکل در جویدن غذا
 • بروز مشکل در هنگام تکلم
 • تحلیل استخوان ها (بریج مانع از تحلیل استخوان ها نمی شود)
 • بروز بیماری های لثه

در صورتی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اید، باید هر چه زودتر برای جایگزین آن به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید.

بریج دندان برای چه افرادی مناسب است؟

پل دندان معمولاً برای افرادی استفاده می شود که یک واحد از دندان های خود را از دست داده اند. در این روش، به دلیل آن که دندان های اطراف باید کمی تراشیده شوند، به دندان های سالم کناری آسیب وارد می شود. به همین دلیل، استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که دندان های مجاور دندان از دست رفته یشان پرشدگی زیادی دارد. این روش مانع از تحلیل رفتن استخوان ها و لثه نمی شود و در صورتی که با گذشت زمان، استخوان تحلیل برود و تصمیم به کاشت ایملنت بگیرید، باید پیش از ایمپلنت عمل های دیگری داشته باشید.

قبل و بعد بریج دندان

مزایا و معایب پل دندانی چیست؟

این روش دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

مزایای بریج دندانی

از مهم ترین مزایای این روش جایگزینی دندان از دست رفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیباتر کردن خط لبخند؛
 • امکان جویدن را آسان تر می کند؛
 • به تکلم بهتر کمک می کند؛
 • مانع از کج شدن دندان های کناری می شود؛


معایب بریج دندانی

از مهم ترین معایب پل دندانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش دندان های کناری باید تراشیده شوند که این کار به مینا و ساختار دندان آسیب می رساند.
 • مانع تحلیل استخوان نمی شود و کارکردی مانند ایمپلنت ندارد؛
 • برای برخی از بیماران، دندانپزشک ناچار است تا دندان های مصنوعی را به دندان های مجاور اتصال دهد. به همین دلیل بریج به استخوان فک نمی رسد و ممکن است با ضربه ای ناگهانی و شدید، هم دندان مصنوعی و هم دندان طبیعی بشکند.

نحوه بریج دندان

زمانی که برای روش بریج دندان به بهترین متخصص ایمپلنت مراجعه می کنید، مراحل زیر را طی می کند:

 1. در مرحله اول، بی حسی موضعی انجام می شود تا دندان های پایه آماده شوند. یعنی دندان های پایه تراشیده می شوند تا فضا برای قرارگیری روکش روی آن ها ایجاد شود.
 2. بعد از آماده کردن دندان های کناری، به کمک گچ مخصوص دندانپزشکی، از دندان ها قالب گیری می شود. سپس قالب به لابراتوار ساخت بریج ارسال می شود.
 3. بعد از گذشت مدتی، بریج آماده می شود و دندانپزشک آن را روی دندان بیمار امتحان می کند تا از مناسب بودن اندازه آن اطمینان پیدا کند. در صورتی که شکل دندان مصنوعی و اندازه آن مناسب باشد، مجدداً به لابراتوار ارسال می شود تا روکش پرسلین روی آن قرار بگیرد.
 4. بعد از آماده شدن بریج نهایی، آن را در دهان بیمار قرار می دهند. دندانپزشک دوباره آن را امتحان می کند و اگر بیمار و او از وضعیت دندان مصنوعی رضایت داشته باشند، دندان در جای خود به صورت موقت قرار داده می شود تا چند هفته امتحان شود. در صورت رضایت، دندان به صورت دائمی چسبانده می شود.
مراحل بریج

انواع پل دندان

بریج دندانی به 4 نوع تقسیم می شود:

بریج قدیمی

این بریج روی دندان های پایه ای قرار می گیرد که در مجاورت دندان افتاده قرار دارند. دندان های پایه روکش می شوند و به دندان های مصنوعی (پونتیک) متصل می شود.

بریج معلق

بریج معلق یا یک طرفه (کانتیلور) زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک طرف دندان از دست رفته، دندان طبیعی و در طرف دیگر یا دندان وجود نداشته باشد یا دندان به قدری ضعیف و پوسیده باشد که نتواند پل را نگه دارد. بریج معلق بیشتر برای دندان های آسیا استفاده می شود زیرا این دندان ها تحت فشار بیشتری قرار دارند.

بریج مریلند

بریج پیوندی رزین که به بریج مریلند هم معروف است بدون روکش و با لبه های خود به دندان های مجاور متصل می شود. لبه های بریج با سیمان مخصوص به قسمت پشت دندان های کناری متصل می شوند. این روش با حداقل تراشیدن دندان انجام می شود و کافی است بخش کوچکی از سطوح پشت دندان را بتراشد. این نوع بریج جایگزین خوبی برای دندان آسیا نیست و فقط در شرایط خاصی از دندان ها انجام می شود.

بریج شدن پشت سطح دندان

بریج ایمپلنت

پایه این نوع بریج، ایمپلنت است. ایمپلنت دندانی با جراحی داخل استخوان فک قرار داده می شود و سپس بریج روی آن قرار می گیرد. این روش در موارد زیر موثر خواهد بود:

 • تعداد دندان کافی نباشد؛
 • دندان پایه مستحکم نباشد؛
 • بیمار ترجیح بدهد که دندان های سالم او تراشیده و روکش نشود.

هزینه بریج دندان چقدر است؟

قبل از آن که به سراغ مسئله قیمت بریج دندان برویم باید بگوییم که اگر تصمیم به انجام این روش دارید، حتماً به بهترین متخصص ایمپلنت و یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید تا از کیفیت محصولات و روند کار اطمینان داشته باشید.

هزینه این روش بر اساس موارد زیر متغیر است:

 • تخصص، تجربه و مهارت دندانپزشک
 • نوع بریج مورد استفاده
 • مواد به کار برده شده در ساخت بریج در لابراتوار
 • تعداد یونیت های مورد نیاز
 • وضعیت دندان ها
 • محل قرارگیری بریج
 • هزینه عکس ها و آزمایش ها

ایمپلنت بهتر است یا بریج دندان؟

جراحی ایمپلنت روش کاشت دندان به صورت دائمی است. در این روش یک پروتز مقاوم در داخل استخوان فک قرار می گیرد و هرگز دندان های اطراف دندان از دست رفته را درگیر نمی کند. پروتز به کار رفته در ایمپلنت با لثه و استخوان کاملاً سازگار است و برای همیشه در دهان باقی می ماند و آسیبی به دهان وارد نمی کند.

در روش بریج، یکی از مهم ترین مشکلات تراشیدن دندان ها و از بین رفتن مینای دندان است. مراقبت و رسیدگی به دندان های بریج نیز باید با دقت بیشتری انجام شود.

از سوی دیگر، فلز به کار رفته در ایمپلنت قوی و مقاوم است احتمال بروز مشکل در آن بسیار کم است. در حالی که بریج بیشتر در معرض شکستگی قرار دارد.

دوام بریج دندان به طور میانگین 10 سال است و دندان های درگیر با بریج معمولاً دچار پوسیدگی می شوند. عمر ایمپلنت طولانی تر است.

از نظر ظاهر نیز ایمپلنت ظاهری کاملاً طبیعی و شبیه به دندان های شخص دارد.

به طور کلی، ایمپلنت درست مانند طبیعی است و مراقبت و رسیدگی به آن و همچنین عملکرد آن آسان و راحت است. اکثر متخصصان حاذق ایمپلنت را بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته می دانند.

نتیجه گیری

در این مطلب تلاش داشتیم تا به بررسی کامل روش بریج دندان بپردازیم و با مزایا و معایب آن آشنا شویم. این روش هر چند جایگزین خوبی برای دندان از دست رفته است و مانع از حرکت دندان های کناری به مرور زمان می شود، اما بهترین جایگزین نیست و در مقایسه با ایمپلنت عملکرد ضعیفی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر علی قمری

دکتر علی قمری

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین مارک ایمپلنت دندان کدام است؟

بهترین مارک ایمپلنت دندان کدام است؟

یکی از حساس ترین اقدامات مربوط به دندان، ایمپلنت دندان است. ایمپلنت های دندان سازندگان بسیار مختلفی دارند که بر حسب شرایط کلینیک و نظر پزشک می توان...

چرا دندان ها ترک می خورند؟

چرا دندان ها ترک می خورند؟

کریز لاین (craze line) یا ترک های مویی خطوط عمودی هستند که با گذشت زمان و علل مختلف روی دندان های جلویی ایجاد می شوند. بسیاری از افراد این خطوط...

نکات مهم برای نگهداری صحیح ایمپلنت

نکات مهم برای نگهداری صحیح ایمپلنت

زمانی که دندان ها با مشکل رو به رو می شوند، به دلیل درد ناشی از آن تمام تلاشمان را می کنیم تا راه حلی برای درمان بیابیم. افرادی که ایمپلنت دندان...

سرطان لثه، از علل تا درمان

سرطان لثه، از علل تا درمان

سرطان یکی از بیماری هایی است که شاید بسیاری از افراد با شنیدن نام آن دچار ترس و اضطراب شوند. اما داشتن اطلاعات در مورد این بیماری ضروری است و کمک می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *