دکتر علی قمری » جراحی دهان، دندان و لثه » بازسازی استخوان تحلیل رفته
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بازسازی استخوان تحلیل رفته

بازسازی استخوان تحلیل رفته

افرادی که کاندید ایمپلنت دندان هستند و می خواهند ظاهر دندان های خود را بهبود ببخشند، باید دارای استخوان فک کافی و قوی باشند. در این میان ممکن است متخصص ایمپلنت دندان قبل از انجام این جراحی کاشت دندان، فک استخوان بازسازی شود. به همین دلیل بازسازی استخوان تحلیل رفته با استفاده از پودر استخوان و یا پیوند استخوان انجام می شود.

بازسازی استخوان تحلیل رفته

علت بازسازی استخوان تحلیل رفته چیست؟

 در مواردی که استخوان فک زیر لثه به درستی رشد نکرده و یا به اندازه کافی متراکم نیست، پیوند استخوان انجام می شود تا پایه ایمپلنت دندان قوی شود. زیرا استخوان فک وظیفه حفظ ایمپلنت دندان را بر عهده دارد. هنگامی که متخصص ایمپلنت دندان، فک را بررسی کرده و سپس در خصوص پیوند استخوان و یا استفاده از پودر استخوان صحبت خواهند کرد. استفاده از این موارد قبل از ایمپلنت دندان کمی هزینه بر است.

روش های تقویت و بازسازی استخوان تحلیل رفته

برای تقویت استخوان فک و یا جایگزینی آن از مواد استخوانی و یا مصنوعی همانند استخوان به منظور کاشت دندان استفاده می شود. به این مواد گرافت گفته می شود. که گرافت ها به عنوان مکمل و یا کمک کننده استخوان فک استفاده می شود.

پیوند های استخوانی کوچک استخوان را متخصص ایمپلنت دندان می تواند انجام دهد. در حالی که به طور معمول برای انجام جراحی های گسترده تر شاید نیاز به مراجعه به جراح لثه باشد.

به همین دلیل در صورت نیاز به چنین جراحی هایی ممکن است قرار دادن ایمپلنت ها چند ماه به تاخیر بیوفتد.

تحلیل رفتن استخوان فک

تحلیل رفتن لثه ها دلایل مختلفی دارد که شایع ترین علل این عارضه تروما، آبسه، عفونت ها و بیماری های پریودنتال (بیماری های لثه) است. علاوه بر این چگالی استخوان در زیر دندان ممکن است کم باشد و به مرور زمان استخوان فک نیز کاهش پیدا می کند.

اغلب افرادی که دارای چنین بیماری هستند، قبل از انجام کاشت دندان، باید پیوند استخوان فک انجام دهند.

هزینه پیوند استخوان

هزینه پیوند استخوان به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله اندازه و شکل ناحیه ای که روی آن کار می شود ، منبع مورد استفاده و محل برداشت استخوان هم مهم است.

همچنین ممکن است بیماران مجبور به پرداخت هزینه های اضافی برای اشعه ایکس ، سی تی اسکن یا مشاوره با متخصصان دیگر باشند.

بیمه  به طور معمول ایمپلنت دندان را پوشش نمی دهد ، اما ممکن است بخشی از هزینه پیوند را در نظر بگیرد در صورتی که برای رفاه بیمار لازم باشد. به عنوان مثال ، اگر بیمار به دلیل ریزش استخوان قادر به خوردن صحیح نباشد و مشکل با راه حلهای دیگر مانند دندانپزشکی برطرف نشود ، این روش باید توسط بیمه درمانی آنها انجام شود.

4 منبع  مورد استفاده برای پیوند استخوان

در زیر 4 منبع اصلی ماده ای که برای پیوند و بازسازی استخوان استفاده می شود ، به ترتیب از موثرترین تا کمترین موارد ذکر شده است.

پیوند استخوان از فرد

این منبع امن ترین و مؤثرترین است زیرا بسیار خوب ادغام می شود و هیچ گونه عوارضی مانند بیماری عفونی ، آلودگی یا عدم پیوند وجود ندارد. استخوان به طور معمول از چانه یا فک برداشت می شود ، اما از ساق پا یا لگن نیز می توان استفاده کرد. عوراض استفاده از این منبع این است که دو  جراحی نیاز دارد ، گرانتر است و اگر استخوان از باسن یا ساق پا گرفته شود ، نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان دارد.

پیوند استخوان انسانی

استخوان خشک شده و یخ زده ، که از یک بانک بافت معتبر به دست می آید ، مقرون به صرفه تر و به طور کلی کاملاً بی خطر است ، اگرچه خطراتی را به همراه دارد. استفاده از استخوان انسانی خطر مشابهی را برای انتقال بیماری عفونی دارد. زیرا ممکن است بافت استخوان بیماری هایی را به خون منتقل کند.

بیشتر بخوانید
جراحی دندان عقل

استخوان حیوانات

استخوان گاو سالهاست که به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد. برای به حداقل رساندن عفونت استریل می شود ، اما مانند استخوان انسان احتمال آلودگی وجود دارد. این  استخوان پیوند داده شده،  به طور طبیعی توسط بدن جذب شده و با گذشت زمان با استخوان واقعی جایگزین می شود.

استخوان معدنی یا مصنوعی

اگر چه استفاده از این نوع از استخوان ها ممکن است تاثیر کمتری داشته باشد ولی از نظر استریل بودن و بدون عارضه بودن در رتبه دوم قرار دارد. این استخوان ها به مرور زمان جذب شده و با استخوان فک ادغام و جایگزین می شود.

 روش بازسازی استخوان تحلیل رفته

برای آن که نوع پیوند استخوان و میزان ضروری بودن آن مشخص شود، از استخوان فک و دندان ها عکس برداری های مخصوصی انجام می شود. که متخصص ایمپلنت دندان این عکس ها را تجویز می نماید.  در این عکس ها میزان تحلیل رفتن لثه و میزان پیوند و بازسازی استخوان مشخص می شود.

در مرحله اول و بعد از مشخص شدن میزان استخوان مورد نیاز برای پیوند، جراح لثه ، فک و لثه ها را بیحس کرده و یا فرد را بیهوش می نماید. سپس از استخوان مورد نظر را که برای پیوند انتخاب شده است را در فک استخوان جایگزین می نماید. ممکن است استخوان از چانه و یا فک گرفته شود و در استخوان فک برای کاشت دندان جایگزاری شود.

سپس برش های زده شده، بخیه می شود و باید تا اتمام مراحل درمان منتظر ماند.

بعد از آن که پیوند انجام شد، متخصص ایمپلنت دندان، پیچ های ایمپلنت را در داخل استخوان فک قرار می دهد تا پیوند این دو مورد انجام شود و ایمپلنت دندان و استخوان فک در هم ادغام شوند.  

 

افرادی که کاندید ایمپلنت دندان هستند و می خواهند ظاهر دندان های خود را بهبود ببخشند، باید دارای استخوان فک کافی و قوی باشند. در این میان ممکن است متخصص ایمپلنت دندان قبل از انجام این جراحی کاشت دندان، فک استخوان بازسازی شود. به همین دلیل بازسازی استخوان تحلیل رفته با استفاده از پودر استخوان و یا پیوند استخوان انجام می شود. دکتر علی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان در خصوص بازسازی استخوان تحلیل رفته راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

 

ترمیم و مراقبت های بعد از بازسازی استخوان تحلیل رفته

به منظور کاهش عوارض و پیوند صحیح این استخوان ها، متخصص ایمپلنت دندان مراقبت هایی را عنوان می کند که باید تا قبل از کاشت دندان انجام شود.

برخی از مراقبت های که دکتر علی قمری بیان می کنند عبارتند از :

  • استفاده از دارو های آنتی بیوتیک طبق دستور العمل
  • استفاده از دارو های مسکن در زمان احساس درد
  • شستشوی دهان و دندان با دهانشویه های آنتی باکتریال
  • خوردن مواد غذایی که در بهبود روند پیوند استخوان کمک نماید.

دکتر علی قمری در آخر این گونه بیان می کنند که بسته به اندازه و مواد مورد استفاده در پیوند استخوان بین 4 تا 9 ماه زمان لازم است تا استخوان فک قوی شده و جراحی ایمپلنت دندان انجام شود.

متخصص ایمپلنت در این مدت توصیه می کنند که به تمامی مراقبت های بیان شده را در این مدت رعایت نمایید تا بتوانید جراحی کاشت دندان موفقی داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری