دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » ایمپلنت دندان تمام فک چیست؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

ایمپلنت دندان تمام فک چیست؟

اگر فردی نیاز به کاشت دندان داشته باشد و تمایلی به استفاده از دندان های مصنوعی کامل نداشته باشد نیاز است که از روش های بسیار مناسب مانند ایمپلنت دندان کمک گرفته شود. در این صورت شما میتوانید برای کاشت دندان تمام فک از ایمپلنت استفاده کنید. ایمپلنت دندان تمام فک بهترین و ماندگارترین گزینه برای جبران دندان هایی است که کشیده شده اند و یا آسیب دیده اند. ایمپلنت دندان که مقاوم و پر کاربرد است به صورت دائمی در فک بالا یا پایین قرار می گیرد و امکان جویدن و صحبت کردن را به فرد باز میگرداند. ایمپلنت دندان تمام فک شرایط و روش های مختلفی دارد که با توجه به نیاز بیمار و توصیه جراح بهترین گزینه ی درمانی برای ایشان در نظر گرفته می شود که علاوه بر مقاومت و زیبایی، کیفیت و کارایی بسیار ایده آلی را به ایشان هدیه دهد.

ایمپلنت کامل دهان

ایمپلنت کامل دهان زمانی انتخاب می شود که فرد گزینه مناسبی برای آن باشد و تمامی دندان های خود را از دست داده باشد. ایمپلنت می تواند در فک بالا و یا تنها در فک پایین نیز کاشته شود. حتی در مواردی که فرد تعدادی از دندان های اصلی خود را داشته باشند هم می تواند از این تکنیک کمک بگیرد. در این نوع ایمپلنت از چند پایه فلزی برای قرار دادن تاج دندان ها کمک گرفته می شود. به طور کلی انجام آن به افراد زیر توصیه می شود :

  • افرادی که تعداد بالایی دندان از دست داده اند
  • افرادی که کل دندان یک فک یا دو فک خود را از دست داده اند
  • افرادی که از سلامت استخوان به نسبت خوبی برخوردار هستند
  • افرادی که شرایط انجام ایمپلنت را دارند ، می توانند برای انجام ایمپلنت کامل اقدام کنند

ایمپلنت همه دندان ها باهم

امکان ایمپلنت کردن تمامی دندان ها وجود دارد . معمولا افرادی که مدتی از دندان های مصنوعی و یا پروتز های متحرک استفاده می کنند بعد از مدتی دچار پشیمانی از آن می شوند. چرا که دندان های مصنوعی سهولت استفاده و یا ماندگاری خوبی ندارند و گزینه ی مناسبی برای استفاده طولانی مدت به حساب نمی آیند. همچنین امکان جویدن راحت مواد غذایی را فرد میگیرد و همچنین برای صحبت کردن و استفاده طولانی فرد را دچار چالش هایی می کند. در این صورت ممکن است که افراد تصمیم بگیرند که به جای دندان های مصنوعی و متحرک دندان های مقاوم، زیبا و دائمی داشته باشند که در این موقعیت کاشت ایمپلنت تمام فک به آن ها توصیه می شود.گر نیاز به تعویض تمام دندانهای فوقانی یا تحتانی یا تمام دندانهای دهان خود دارید ، کاشت دندان کامل با قوس کامل می تواند گزینه ای باشد. برخلاف پروتزهای قابل جابجایی ، ایمپلنت ها در فک به عنوان جایگزینی طولانی مدت برای دندان های از دست رفته ایمن هستند.

در حالی که ایمپلنت های دندانپزشکی سنتی می توانند یک دندان یا چند دندان پشت سر را جایگزین کنند ، کاشت قوس های کامل از یک پل ثابت برای جایگزینی کل ردیف دندان های از دست رفته استفاده می کند. بسته به فرد ، این ممکن است شامل قرار دادن 4 یا 6 ایمپلنت برای پشتیبانی از تمام دندان ها در هر قوس باشد.

کاشت ایمپلنت تمام فک

کاشت ایمپلنت تمام فک چگونه است؟

جراح با بررسی وضعیت استخوان فک و لثه ها اقدام به جراحی لثه برای قرار دادن پایه های ایمپلنت نماید، در این صورت با قرار دادن پایه های ایمپلنت و گذراندن دوره نقاهت بعد از آن زمانی که استخوان فک و پایه فلزی به خوبی جوش خوردند می توان برای کاشت و نصب تاج دندان روی آن اقدام نمود. دندان هایی که قرار است روی پایه ها نصب شوند از قبل قالبگیری و تهیه می شوند و از طریق پیچ های مخصوص روی لثه فیکس می شوند. هر فک معمولا نیاز به 6 پایه ایمپلنت و یا شاید کمتر از آن داشته باشد. این مورد توسط جراح ایمپلنت تعیین و قرار داده می شود. تکنیکی که جراح برای ایمپلنت دندان انتخاب می کند نیز با توجه به شرایط بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

کاشت ایمپلنت تمام فک با توجه به اینکه در کدام فک (بالا یا پایین) نیاز به کاشت است با یکدیگر متفاوت خواهد بود. شیوه ی کاشت و تکنیک و روند جراحی برای فک بالا و پایین با تغییراتی همراه است که این مورد توسط جراح انجام و لحاظ خواهد شد.

  • بد نیست بدانید که ، ساختار فک بالا و پایین کاملا با یک دیگر فرق می کنند و ممکن است فرد به خونریزی لثه مبتلا باشد و نیاز به درمان داشته باشد و یا اینکه در بررسی استخوان فک بالا و پایین نیاز به بازسازی استخوان فک داشته باشد باید به صورت جداگانه انجام شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
دکتر علی قمری

دکتر علی قمری

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

ایمپلنت دندان جلو | مراحل آن

ایمپلنت دندان جلو | مراحل آن

ایمپلنت دندان جلو در مواردی که دندان‌های اصلی شما باشد و یا عفونت کرده باشد یک کار به جا و مناسب به حساب خواهد آمد. کاشت دندان‌های جلو و به نحوی...

روش هایی برای درمان فوری دندان درد

روش هایی برای درمان فوری دندان درد

دندان درد عارضه ای است که در طول زندگی برای افراد ایجاد می شود، ممکن است به هر دلیلی دندان ها دچار درد و التهاب شوند و این مساله روند زندگی و انجام...

تاثیر سیگار و قلیان بر ایمپلنت دندان

تاثیر سیگار و قلیان بر ایمپلنت دندان

متاسفانه بسیاری از افراد به مصرف سیگار و قلیان عادت دیرینه دارند و ترک آن در شرایط مختلف با دشواری هایی همراه است. همگی از اثرات منفی سیگار و قلیان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *