دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » انواع روش های ایمپلنت دندان
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

انواع روش های ایمپلنت دندان

انواع روش های ایمپلنت دندان

ایمپلنت یک دندان

اگر یک دندان را از دست داده باشید، ایمپلنت و سایر ساختار آن مانند تاج می تواند جایگزین آن شود. کاشت دندان، جایگزین دندان طبیعی از دست رفته و ایمپلنت قرار داده شده در فک، ریشه آن می شود. دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت دندان در غرب تهران به توضیح انواع روش های ایمپلنت دندان  و مزایای هر کدام از این ها خواهند پرداخت.

مزایای ایمپلنت دندان بر روی یک بریج

جراحی ایمپلنت دندان نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان مزایای بسیاری را ارائه می دهد. جراحی ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه مانند دندان طبیعی به نظر می رسد و عملکرد دارد ، یک واحد دندان را با این روش به راحتی می تواند جایگزین کند بدون اینکه سلامت سایر دندان ها را به خطر بیاندازد. درمان معمول دیگر برای یک دندان از دست رفته ، یک bridge ثابت که از دندان پشتیبانی می کند ، لازم است که دندان های مجاور برای پشتیبانی از بریج مورد استفاده قرار گیرند.

ایمپلنت یک دندان

از آنجا که در یک جراحی ایمپلنت دندان جایگزین ریشه دندان شما می شود ، استخوان بهتر حفظ می شود. با استفاده از bridge ، برخی از استخوانهایی که قبلاً دندان را احاطه کرده بودند ، شروع به تغییر شکل  و در برخی از موارد بدتر شدن می کنند. پایه ایمپلنت دندان با استخوان فک ادغام می شود و به سالم ماندن استخوان کمک می کند.

در دراز مدت ، یک ایمپلنت منفرد می تواند ظریف تر و تمیزتر از یک پل (bridge) باشد. لثه ها می توانند در زمان درمان با bridge  تحلیل رفته و پایه فلزی یا abutment به راحتی قابل مشاهده باشد.

همچنین استخوان مورد استفاده شده فک در این روش، به دلیل تحلیل رفتن لثه ها در معرض دید قرار می گیرد. همچنین باکتری ها به راحتی می توانند باعث پوسیدگی سایر دندان ها مخصوصا دندان های کمک کننده به bridge می شوند.

ایمپلنت دندان چگونه قرار می گیرد؟

ابتدا ایمپلنت که مانند یک پیچ استوانه مانند است، در یک جراحی ، در استخوان فک قرار می گیرد. بعد از گذشت دو الی شش ماه از جراحی قرار دادن ایمپلنت ها و ادغام شدن استخوان و این پایه، سایر بخش های دندان به یک دیگر متصل می شوند و جایگزین دندان از دست رفته می شود. در مدت درمان ، دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت دندان می تواند از دندان های مصنوعی به منظور حفظ ظاهر دندان ها استفاده کند تا ایمپلنت ها در جای خود ثابت شوند. سپس کلاهک و تاج ثابت که بعد از قالبگیری ساخته شده است در جای خود قرار داده می شوند.

  • در این روش در صورت عدم قرار دادن دندان های مصنوعی موقت، از یک درپوش به منظور حفظ سلامت و موقیت ایمپلنت ها استفاده می شود.
  • به دلیل انجام جراحی بر لثه (در این روش) بروز التهاب های لثه ای طبیعی است و به مرور برطرف می شود.
  • در برخی از افراد نیاز است تا از تکنیک های خاصی برای انجام جراحی ایمپلنت دندان استفاده شود و یا سایر جراحی های تکمیلی مانند پیوند استخوان، لیفت سینوس و یا پیوند لثه انجام شود.
  • متخصص ایمپلنت دندان بعد از بررسی های مورد نیاز، روش مورد نظر بیمار را مشخص می کند.

به طور کلی ، دندان جایگزینی به نام تاج توسط دندانپزشک شما ایجاد می شود و به یک پست فلزی کوچک به نام abutment وصل می شود. بعد از مدت کوتاهی ، اعتماد به نفس دوباره ای به لبخند و توانایی خود در جویدن و صحبت کردن تجربه خواهید کرد. جراحی ایمپلنت دندان بسیار طبیعی به نظر می رسد ، ممکن است فراموش کرده باشید که هرگز دندان خود را از دست داده اید.

ایمپلنت های چند دندان

اگر چندین دندان از دست ندیدید ، پل های پشتیبانی شده از ایمپلنت می توانند جایگزین آنها شوند. جراحی ایمپلنت دندان جایگزین دندان طبیعی از دست رفته شما و برخی از ریشه ها خواهد شد.

بیشتر بخوانید
لبخند زیبا با جراحی ایمپلنت دندان جلو

مزایای ایمپلنت چند دندان در مقابل پروتز های جزئی و یا کامل

جراحی ایمپلنت دندان نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان مزایای بسیاری دارد. برخی از آن ها عملکرد های متفاوتی دارند. ایمپلنت دندان ها بدون دریافت پشتیبانی از دندان های طبیعی مجاور را می توان جایگزین  دندان های از دست رفته کرد. سایر روشهای درمانی معمول مانند بریج های ثابت یا پروتزهای جزئی قابل جابجایی به حمایت دندانهای مجاور نیاز دارد.

علاوه بر این bridge ها از پایه ایمپلنت جایگزین شده (برخی از ریشه های دندان ) از استخوان فک بهتر حفظ می شود. با این وجود یک پل ثابت یا دندان مصنوعی جزئی قابل جدا شدن ، استخوانی که قبلاً ریشه دندان را احاطه کرده بود ، ممکن است شروع به تغییر شکل کند. در جراحی ایمپلنت دندان، پایه ایمپلنت با استخوان فک شما ادغام می شود و به سالم ماندن استخوان کمک می کند.

ایمپلنت چند دندان

در طولانی مدت ، ایمپلنت ها از نظر زیبایی ، کاربردی و راحت تر هستند. لثه ها و استخوان ها می توانند در اطراف یک بریج ثابت یا پروتز جزئی قابل جابجایی قرار گیرند و یک نقص قابل مشاهده را به جای بگذارند. جذب استخوان در زیر بریج ها یا پروتزهای جزئی قابل جابجایی می تواند به یک لبخند نا مطلوب و غیر جذاب منجر ایجاد کند. bridge  ها می توانند از بین بروند و به باکتری ها امکان پوسیدگی دندان هایی را  که از این بریج ها حمایت می کرده اند را افزایش می دهند. علاوه بر این ، پروتزهای جزئی قابل جابجایی می توانند در دهان حرکت کنند و توانایی شما در خوردن غذاهای خاص را کاهش دهند.

چگونه کاشت ها قرار می گیرند؟

در خصوص نحوه جراحی ایمپلنت یک دندان در قبلا توضیح داده شده است. با این حال اگر چند دندان از دست داده باشید از تکنیک هایی مانند تکنیک all on4  ممکن است استفاده شود.

در این روش چهار دندان جایگزین که به abutments متصل می شوند. در نهایت دندان های جایگزین یا بریج ها توسط متخصص ایمپلنت دندان ایجاد می شوند و به پست های فلزی کوچک به نام abutments وصل می شوند. بعد از مدت کوتاهی ، اعتماد به نفس دوباره ای به لبخند و توانایی خود در جویدن و صحبت کردن تجربه خواهید کرد.

جراحی ایمپلنت همه دندان ها

اگر تمام دندان های خود را از دست ندهید ، یک بریج کامل یا پروتز کامل با پشتیبانی ایمپلنت می تواند آنها را جایگزین کند. جراحی ایمپلنت دندان جایگزین دندان طبیعی از دست رفته شما و برخی از ریشه ها خواهد شد.

برای انجام جراحی ایمپلنت همه دندان ها باید به متخصص ایمپلنت دندان مراجعه نمایید.

جراحی ایمپلنت دندان نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان مزایای بسیاری دارد. علاوه بر به نظر رسیدن و عملکرد مانند دندانهای طبیعی ، بریج کامل یا پروتزهای دارای ایمپلنت طراحی شده اند ماندگار هستند.بریج ها و پروتزهای کامل بدون ایمپلنت نیز نسبت به پروتزهای معمولی راحت تر و پایدار هستند و به شما این امکان را می دهند تا به راحتی خوراکی ها را بجوید.

علاوه بر این ، به دلیل اینکه بریج ها و پروتزهای کامل،  در زمان درمان دندان های افتاده، از ایمپلنت ها به عنوان ریشه دندان استفاده می شود، از استخوان فک ها حفاظت می کند.

با پروتزهای معمولی ، استخوانی که قبلاً ریشه های دندان را احاطه کرده بود ، شروع به تغییر شکل می کند و ممکن اس تحلیل برود.در این روش جایگزینی دندان ها، پایه ایمپلنت دندان با استخوان فک شما ادغام می شود و سالم ماندن استخوان کمک می کند.

در طولانی مدت ، ایمپلنت ها نسبت به پروتزهای معمولی راحت تر بوده و زیبایی بیشتری دارند. از بین رفتن استخوان که همراه با پروتزهای معمولی است منجر به تحلیل رفتن فک و لبخند نامطلوب و غیرقابل تحمل می شود. پروتزهای معمولی خوردن برخی غذاها را دشوار می کند.

ایمپلنت کامل دندان

کاربرد ایمپلنت

ابتدا ایمپلنت ها ، که استوانه های پیج مانندی هستند ، در استخوان فک توسط جراح ایمپلنت دندان قرار می گیرند. سپس طی دو تا شش ماه آینده ، ایمپلنت ها و استخوان فک با هم ادغام می شوند هستند تا لثه ها فرم صحیح خود را برای دندان های مصنوعی حفظ نمایند.

اغلب ، مرحله دوم روش برای شناخت سلامت استخوان فک و قرار دادن کلاهم هاست. این درپوش های موقت به پایه ایمپلنت های دندان متصل می شود. بعد از این مرحله لثه ها دارای التهاب است و نیاز به گذر زمان برای درمان است.

بیشتر بخوانید
دلایل شکستن ایمپلنت های دندان

اگر یک دندان را از دست داده باشید، ایمپلنت و سایر ساختار آن مانند تاج می تواند جایگزین آن شود. کاشت دندان، جایگزین دندان طبیعی از دست رفته و ایمپلنت قرار داده شده در فک، ریشه آن می شود.دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت دندان در غرب تهران به توضیح انواع روش های ایمپلنت دندان  و مزایای هر کدام از این ها خواهند پرداخت. دکترعلی قمری متخصص ایمپلنت در غرب تهران می توانند شما عزیزان را در خصوص انواع روش های ایمپلنت دندان راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

بسته به تعداد ایمپلنت های دندانی و تکنیک مورد استفاده قرار گرفته مانند all on 4، می توان کاشت ها را بر روی بریج یا لثه ها ثابت کرد.

بریج ها یا پروتزهای کامل متصل به ایمپلنت ها و در پست های فلزی کوچک به نام abutments وصل می شوید. بعد از مدت کوتاهی ، اعتماد به نفس دوباره ای به لبخند و توانایی خود در جویدن و صحبت کردن تجربه خواهید کرد.

سخن آخر

انتخاب روش جایگزینی دندان ها و جراحی آن ها بر عهده جراح ایمپلنت دندان است. میزان جراحی مورد نیاز برای جایگزینی دندان ها بعد از بررسی های انجام شده توسط جراح مشخص می شود.

زیرا برخی از افراد نیاز به جراحی های تکمیلی مانند لیفت سینوس باید انجام شود.

نمونه کار های دکتر علی قمری 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری