دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » بهترین مارک ایمپلنت دندان کدام است؟
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

بهترین مارک ایمپلنت دندان کدام است؟

یکی از حساس ترین اقدامات مربوط به دندان، ایمپلنت دندان است. ایمپلنت های دندان سازندگان بسیار مختلفی دارند که بر حسب شرایط کلینیک و نظر پزشک می توان یکی از انواع آن ها را که ایمپلنت آمریکایی می باشد انتخاب کرد. تقریبا تمام ایمپلنت های دندان دارای کیفیت بالایی هستند. زیرا برای ساخت آن ها تمامی استانداردهای موجود رعایت می شود. در جهان و ایران برندهای مختلفی از ایمپلنت دندان وجود دارد که برخی از آن ها معروفیت بیشتری دارند. این شهرت به دلیل ویژگی های خاص آن ها است. در این مطلب شما را با بهترین و معروف ترین برند های ایمپلنت دندان که توسط دکتر علی قمری به کار گرفته می شود، آشنا می کنیم.

ایمپلنت آمریکایی

ایمپلنت intra-lock یکی از بهترین نمونه های موجود در جهان به شمار می رود که در کشور آمریکا تولید می شود. برند اینترالاک با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته می شود که باعث می شود کیفیت آن ها بالا رفته و بهترین نتیجه برای بیماران رقم بخورد.

از مهم ترین مزایا و ویژگی های این برند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ایمپلنت اینترالاک
 • یکی از مهم ترین ویژگی های این برند بدون درد بودن آن است. در زمان کاشت، بیمار دردی را احساس نمی کند و با آرامش می تواند این عمل را انجام دهد.
 • عدم عفونت یکی دیگر از ویژگی های مهم برند اینترالاک محسوب می شود.
 • روند بهبود و سرعت درمان این روش بسیار بالاست و در کوتاه ترین زمان، بیمار سلامتی خود را به دست می آورد.
 • ماندگاری و دوام این برند نسبت به برند های دیگر بسیار بالا بوده که این ویژگی باعث می شود افراد زیادی به این برند روی آورند و از آن استفاده کنند.

انتخاب ایمپلنت آمریکایی امنیت و آرامش خاطر برای بیمار را به همراه دارد چرا که این نوع ایمپلنت بدون درد می باشد و در زمان کاشت دندان به هیچ عنوان احساس ناراحتی و مشکلات عفونتی وجود نخواهد داشت ، ایمپلنت آمریکایی با برند اینترالاک یکی از محبوب ترین نوع می باشد که بعد از قرار گیری درون لثه دارای سرعت بالایی برای بهبودی و قرار گیری در آن می باشد ، در حقیقت بیمار بعد از کاشت ایمپلنت در مدت زمان کوتاهی می تواند از داشتن دندانی جدید و با استقامت لذت ببرد .

این نوع ایمپلنت بسیار مقاوم بوده و کیفیت بسیار خوبی نسب به سایر برند های ارائه شده در این زمینه خواهد داشت .

مشخصات ایمپلنت اینترالاک

این نوع از ایمپلنت دندان دارای دو نوع ساختار و سطح blossom و ossean است. در ادامه توضیحاتی در مورد هر یک از آن ها ارائه می کنیم.

ساختار Blossom

ایمپلنت های دندانی که با لبه های Blossom (لبه های برنده با چینشی مشابه گلبرگ های شکوفه) تقویت شده اند، دارای ساختار مارپیچ یکپارچه ای هستند که خود قابلیت انجام سوراخکاری لازم در استخوان را دارند. این ویژگی امکان آن را فراهم می کند که ایمپلنت با کارآمدی بیشتری و وارد کردن کمترین فشار ممکن استخوان را سوراخ کند و شیارهای یکدست و منظمی در استخوان ایجاد کند و در آن قرار بگیرد.

سیستم blossom

ویژگی های این ساختار به شرح زیر است:

 • افزایش کارآمدی در برش
 • گشتاور جاگذاری کمتر
 • تحریک پذیری کمتر

در تلاش برای حذف عمل سوراخ کردن استخوان در مرحله های جداگانه در آماده سازی محل جاگذاری ایمپلنت در جراحی استئوتومی، قسمت های پیچی شکلی بر روی «پیچ ایمپلنت ها» ایجاد شده است. در حقیقت این نوع از پیچ ایمپلنت ها، پیچ هایی هستند که دارای لبه های برنده ای با چینشی متفاوت از لبه های برنده پیچ ایمپلنت های قبلی، هستند.

طراحی پیچ ایمپلنت های Blossom (سند ثبت اختراع در انتظار)

ثبت اختراع پیچ ایمپلنت های Blossom در حال انتظار است که در طراحی کلان جدیدترین نسل پیچ ایمپلنت های دندانی اینترالاک گنجانده شده‌ است.
بر خلاف اقداماتی که برای ایجاد بستر پیچ ایمپلنت در روش های سنتی انجام می شد، ساختار پیچ ایمپلنت های Blossom به نحوی خاص و منحصر به فرد است که با هر لبه برنده ی خود یک برش در سطح استخوان بستر ایمپلنت ایجاد می کند. مهندسی سوراخکاری پیچ ایمپلنت های Blossom، به این پیچ ایمپلنت ها این امکان را می دهد تا با کارایی بیشتر و حداقل فشار، برش هایی را به شکل مارپیچی درون استخوان ایجاد کند.

 • پیچ ایمپلنت با لبه های برنده
 • پیچ ایمپلنت با Blossom
ارائه پیچ ایمپلنت های Blossom که عمل سوراخکاری استخوان را نیز انجام می دهند

دو پیچ ایمپلنت که فقط در طراحی لبه های برش متفاوت هستند، در بلوک هایی که برای شبیه سازی استخوان نوع II طراحی شده بودند مورد آزمایش قرار گرفتند. هر دو بلوک به طور یکسان تهیه شده و دارای کانال هایی برای مشاهده عملکرد پیچ ایمپلنت ها بودند. از هر ایمپلنت در حالی که در شرایط 10 آر پی ام قرار داشتند عکاسی شد. تصاویر بالا برگرفته از عکس های تهیه شده از این آزمایش هستند.

(1)

پیچ ایمپلنت با لبه هایی که بر روی خود دارد برش هایی را در قسمت های متعارف و موردنظر استخوان به وجود می آورد تا حفره و بستر استئوتومی را برای ایمپلنت ایجاد کند. تراشه های استخوان تنها در قسمت های شیاری ایجاد شده در کل حفره و بستر جاگذاری ایمپلنت به صورت به هم فشرده باقی می مانند.

ایمپلنت های ارائه شده توسط Blossom، تراشه های کمتر و کوچک تری تولید کردند؛ همچنین این تراشه ها و خرده استخوان ها به صورت یکنواخت در سطح کل ایمپلنت توزیع شدند.

در یک تحقیق منتشر شده که خرده استخوان های ناشی از ایجاد شیار در استخوان به عنوان بستری برای تشکیل سلول های استخوانی جدید عمل می کنند. میکروگراف های نوری پیچ ایمپلنت Blossom، در 6 هفته پس از قرار گرفتن در محیط طبیعی، استخوان هایی را در اطراف پیچ ایمپلنت Blossom نشان می دهند که ساختارهای استئونی اولیه (فلش ها) در قسمت های در حال بهبود استخوان و تراشه های استخوانی را نیز در استخوان های تازه تشکیل شده نشان می دهند.

تجزیه و تحلیل مقایسه ای ویژگی های طراحی پیچ ایمپلنت ها

یک آزمایش بر روی سه طرح ارائه شده از پیچ ایمپلنت های اینترالاک انجام شد تا از این امر اطمینان حاصل شود که تنها تفاوت موجود، الگوی ایجاد شیار در هر کدام از آن ها است. 66 ایمپلنت در این آزمایش و در محیط طبیعی و با استفاده از استخوان شبیه سازی شده نوع دوم، بررسی و ارزیابی شدند. ایمپلنت ها در بلوک های آزمایش، پیچ می شوند و گشتاور آن ها در هر دور کامل با استفاده از گشتاورسنج دیجیتال اندازه گیری می شود.

نتایج آماری به دست آمده از این آزمایش را که بسیار قابل ملاحظه بودند، می توانید در نمودار سمت راست مشاهده کنید. ایمپلنت blossom گشتاور جاگذاری را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. طراحی منحصر به فرد شیارها، سطوح برش و کانال ها همگی موجب مقارنه، هماهنگی و اتصال بهتر پیچ ایمپلنت می شوند.

پیچ ایمپلنت دارای blossom

پیچ ایمپلنت blossom هنگام جاگذاری در 8 بار چرخیدن، تنها به 51 نیوتن سانتیمتر گشتاور نیاز دارد. این خود نشان دهنده یک کاهش 73 درصدی گشتاور در پیچ ایمپلنت های فاقد لبه های برنده و یک کاهش 55 درصدی گشتاور در پیچ ایمپلنت های دارای لبه های برنده است.

پیچ ایمپلنت دارای لبه های برنده

لبه های برنده معمولی، هنگامی که در 8 بار چرخش جاگذاری می شوند به نیرویی معادل 113 نیوتن سانتیمتر نیاز دارند.

پیچ ایمپلنت فاقد لبه های برنده

در هنگام جاگذاری ایمپلنت در 8 بار چرخش، این نمونه از پیچ ایمپلنت ها به نیروی گشتاوری معادل 187 نیوتن سانتی متر نیاز دارند.

سطح ossean

–         پروفایلومتری ناهمسان بهینه
–         کلسیم فسفات – “فراتر از نانو”
–         لایه اکسید ضخیم
–         سطح آب دوست آن، تر شوندگی را افزایش می دهد
–         تعدیل سطح مختص محل مورد درمان

سیستم ossen

تغییر ماهیت بهبودی

مقالات علمی متعددی در مورد ossean منتشر شده اند. این مقالات عملکرد چشمگیر این سطح را در مقایسه با بقیه مخصوصا بلافاصله بعد از جایگذاری ایمپلنت و در طی مراحل اولیه بهبودی گزارش می کنند؛ ماننند تغییر و کاهش ماهیت متغیر سلسله مراحل بهبودی.

فشرده سازی فرآیند بهبودی

بحرانی ترین مرحله درمان از لحظه ای که ایمپلنت با جراحی جایگذاری می شود تا هفته های ابتدایی بهبودی، رخ می دهد. در این مدت بیشترین عوارض جانبی اتفاق می افتد.

مستندسازی مطالعه ” in vivo

گذشته از این، این فرآیند بهبودی تسریع شده در “in vivo” در یک مطالعه بافت شناسی، نمایه ژن و نانو مکانیک مستند شده است. سطحOssean  ارائه شد تا نقش حیاتی در مرحله دی ان ای توسط ارتقای مطلوب شکل گیری یاخته های استخوان زا و تسریع کانی سازی در استخوان تازه شکل گرفته ایفا کند.

توپوگرافی مقطعی میکرو نانو

سطحOssean  برای افزایش زیست سازگاری میزبان ایمپلنت و پاسخ بیومکانیکی، طراحی شده است. مشخصه آن داشتن سطح توپوگرافی مشابه با تمام مراحل بزرگنمایی از خود سطح تا مقیاس نانو است. ماهیت تکراری این سطح به عنوان “مقطعی” تعریف می شود.

مانند مجموعه ای از عروسک های روسی، ساختار سطح نیز در مراحل گوناگون بزرگنمایی خصوصیات بنیادی یکسانی دارد. سطح فراتر از مرحله نانومتریک سطح ایده الی برای اتصال فیبرین می باشد.

در مرحله میکرومتریک الگو برای رسوب پلاکت ها مناسب است. در مراحل پایین تر بزرگنمایی الگو محل های گیرنده ای را نشان می دهد که رشد استخوان زا ها را تسریع می کند.

کلسیم فسفات – لقاح مولکولی

زمانی که حداکثر رزولوشن SEM (200000 X) دیده شود، سطحOssean  از هر ذره ای خالی می شود. با این وجود مولکول های کلسیم فسفات تحت طیف سنجی اشعه ایکس آشکار می شوند. آن ها در لایه تیتانیوم اکسید به عنوان مولکول ها (لقاح مولکولی) بسیار بیشتر از سطح نانومتریک حاضر هستند. این مولکول ها نسبت به ذرات بزرگ تر کلسیم فسفات انرژی اتصال بیشتری دارند. کلسیم فسفات علاوه بر ثبات فوق العاده، خواص زیست کنش ور خود را نیز حفظ می کند.

میکروبلاست به صورت رباتیک

هر ایمپلنت INTRA-LOCK برای کنترل موشکافانه در یک اتاق تمیز و به صورت رباتیک میکروبلاست می شود. توالی رباتیک و درمان ناهمسان برای محافظت کردن هندسه برشی (تیزی) و اجازه دادن به هر ناحیه ای از ایمپلنت برای به دست آوردن توپوگرافی مطلوب و ناهمواری سطح، استفاده می شود.

پاکسازی چند مرحله ای و درمان سطح

جراحی های اضافی تصفیه شده برای کاربردهای زیست پزشکی از صنعت نیمه رساناها سطی تمیز را تضمین می کنند. سطحOssean  عاری از هر گونه آلاینده است و توسط XPS-ESCA (طیف سنجی الکترونی برای تجزیه شیمیایی) تأیید شده است.

انواع دیگری از سیستم های ایمپلنت intra-lock وجود دارد که اغلب بیشترین مصرف را در ایران دارند.

سیستم MDL (Mini Drive Lock)

سیستم ام دی ال یا ایمپلنت با قطعه کوچک نیز برای کاشت ایمپلنت به کار می رود. علت این نامگذاری به این دلیل است که دارای قطر کوچک اینترالاک است. قطر این ایمپلنت می تواند در اندازه های 2 و 2.5 میلی متر و طول آن معادل 10 یا 18 میلی متر باشد. ایمپلنت MDL برای استفاده به عنوان پروتز ثابت و تثبیت طولانی مدت آن بسیار مناسب است. همچنین یک ویژگی دیگر هم دارد و آن این است که می تواند به دو قسمت جامد و تطبیق پذیر تقسیم شود.

سیستم MILO

این سیستم ایمپلنتی برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که درخواست های آناتومیک و فیزیولوژیک دارند. از جمله مزایای این سیستم می توان به افزایش سطح رابط استخوان، عملکرد بهتر و ارتقای قدرت انتقال بار اشاره کرد.

انداره هایی که برای این سیستم وجود دارد 10، 11.5، 13، 15 و 17 میلی متر در دو نوع Fine pitch و Wide pitch است.

سیستم one-piece

همانطور که از نام آن می توان دریافت، این سیستم برای کاشت یک دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای پروتزهای ثابت کوتاه مدت نیز مناسب است. در این سیستم از تکنولوژی های Drive-lock و ossen اینترالاک استفاده می شود. ایمپنلت one-piece در دو قطر 3 و 3.75 میلی متر با طول های 10، 11 و 13 تولید می شود.

ایمپلنت های کره ای

ایمپلنت کره ای انواع و اقسام مختلفی دارد اما دو نوع برتر آن که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، مگاژن (megagen) و دیو (dio) است.

ایمپلنت megagen

یکی از بهترین و معروف ترین برند های مربوط به ایمپلنت دندان، ایمپلنت مگاژن است. این شرکت در آسیا و کره مشغول به کار است. تمام متریال های مربوط به ایمپلنت را طراحی و با بهترین کیفیت به بازار عرضه می کند. کشور کره یکی از معروف ترین کشورهای سازنده ایمپلنت است که نوع مگاژن آن در جهان بسیار معروف است.

از مهم ترین ویژگی های این نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مگاژن
 • برای گذاشتن این نوع ایمپلنت نیاز به تجهیزات خاصی نیست و می توان به راحتی آن را درون دهان جایگذاری کرد.
 • احتمال موفقیت این برند بسیار بالاست و بیماران با خیالی آسوده می توانند این برند را انتخاب کنند.
 • کیفیت، مقاومت و استحکام این برند بسیار بالاست و عمر طولانی برای فرد دارد.
 • یکی از مهم ترین مزایای این برند، داشتن ضمانت نامه است و در صورت ایجاد مشکل برای آن، شرکت تمام ضررها را جبران می کند.

افرادی که تراکم استخوانی بالایی دارند، می توانند از این برند استفاده کنند تا ایمپلنت دندان های آن ها به بهترین شکل انجام شود. علاوه بر آن برخی از دندان ها ترمیم را قبول نمی کنند و به همین سبب باید حتما از برندهای خاص مانند برند مگاژن استفاده کنند.

ایمپلنت dio

یکی دیگر از بهترین برندهای کره در زمینه ایمپلنت دندان، برند دی او است. این برند توانسته است در جهان و ایران جایگاه مناسبی را برای خود کسب کند و شهرت زیادی پیدا کند. یکی از مهم ترین دلایل استقبال مردم از این برند، روکش بسیار مناسب آن است. کیفیت روکش در ماندگاری و موفق شدن این روش درمانی تاثیر زیادی دارد. در این برند از روکش مجزایی استفاده می شود. از مهم ترین مزایای این برند می توان به قیمت مناسب، کیفیت بالا، جراحی بدون بخیه و برش، روند بهبودی سریع، کاهش تورم و … اشاره کرد.

ایمپلنت dio

زمانی که برند دی او انتخاب می شود، مراجعات به پزشک کمتر صورت می گیرد و می توان تنها با 3 الی 4 جلسه مراجعه، به صورت کامل ایمپلنت دندان را انجام داد. همچنین در این روش درد بیمار بسیار کم است و برای افرادی که ترس از دندانپزشکی دارند بسیار مناسب است.

نمایندگی های بسیار زیادی از این برند در سراسر کشور وجود دارد که خدمات مورد نیاز بیماران را به بهترین شکل ارائه می دهند. علاوه بر آن برند کره ای دی او دارای طراحی آسان و راحتی است.

ایمپلنت آلمانی bego

برند بگو از آلمان از دیگر برندهای معروف ایمپلنت دندان است. این شرکت بسیار فعال و موفق است. در سال 1890 شروع به کار کرده و تا به امروز توانسته است به کار خود ادامه دهد و بهترین و با کیفیت ترین محصولات را تولید کند. محصولات این برند با روش های مدرن و به روز در شرایطی کاملا تمیز و به دور از هرگونه آلودگی ساخته می شوند.

سیستم بگو آلمانی دارای فیکسچرهای متنوعی است که همه آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند و تمام آن ها کیفیت بالایی دارند.

ایمپلنت آلمانی بگو

ایمپلنت های این برند از تیتانیوم گرید 4 ساخته می شوند و دوام آن ها در مقایسه با دیگر برند ها بالاتر است. ایمپلنت های بگو از کشور آلمان دارای موفقیت بسیار بالایی هستند و به تازگی نسل نوینی از آن ها به نام ایمپلنت های اراکس طراحی و ساخته شده است.

ایمپلنت سوئیسی SIC

یکی از کشورهای صاحب نام در زمینه ساخت ایمپلنت و متریال های مربوط به آن، کشور سوئیس است. این کشور برندهای بسیار زیادی را به بازار عرضه کرده که یکی از بهترین آن ها برند اس آی سی است. این برند و شرکت از سال 2003 مشغول به کار شد و توانست در کشورهای زیادی از جمله ایران جایگاه مناسبی برای خود به دست آورد. یکی از مهم ترین ویژگی های آن قیمت مناسب در مقابل کیفیت بالایی است که دارد. می توان بیان کرد که کیفیت این برند شباهت زیادی به نمونه های کره ای دارد.

ایمپلنت اس آی سی

محصولات این شرکت مانند دیگر برندها از تیتانیوم گرید 4 ساخته شده اند. همچنین دارای فیکسچرهای متنوعی هستند که پزشکان با توجه به شرایط بیمار بهترین و مناسب ترین آن را انتخاب می کنند. شرکت بن تاژ پارس نمایندگی برند ایمپلنت SIC سوئیسی در ایران است.

بهترین ایمپلنت دندان برای من کدام است؟

تشخیص اینکه کدام نوع از ایمپلنت های مذکور برای شما مناسب است، بر عهده شما نیست. بلکه جراح ایمپلنت باید با معاینه و بررسی شرایط هر فرد، بهترین نوع ایمپلنت را برای او تعیین کند. زیرا هر یک از ایمپلنت ها مصارف خاص خود را دارند که در تمامی شرایط قابل استفاده نیستند. بنابراین تشخیص اینکه چه نوع ایمپلنتی باید برای شما کار گذاری شود را به پزشک و جراح ایمپلنت بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.3]
دکتر علی قمری

دکتر علی قمری

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

چرا دندان ها ترک می خورند؟

چرا دندان ها ترک می خورند؟

کریز لاین (craze line) یا ترک های مویی خطوط عمودی هستند که با گذشت زمان و علل مختلف روی دندان های جلویی ایجاد می شوند. بسیاری از افراد این خطوط...

بریج دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

بریج دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

زمانی که یک یا چند دندان را از دست می دهیم، راه های مختلفی برای پر کردن جای خالی دندان وجود دارد. ایمپلنت دندان، استفاده از دندان مصنوعی و بریج...

نکات مهم برای نگهداری صحیح ایمپلنت

نکات مهم برای نگهداری صحیح ایمپلنت

زمانی که دندان ها با مشکل رو به رو می شوند، به دلیل درد ناشی از آن تمام تلاشمان را می کنیم تا راه حلی برای درمان بیابیم. افرادی که ایمپلنت دندان...

سرطان لثه، از علل تا درمان

سرطان لثه، از علل تا درمان

سرطان یکی از بیماری هایی است که شاید بسیاری از افراد با شنیدن نام آن دچار ترس و اضطراب شوند. اما داشتن اطلاعات در مورد این بیماری ضروری است و کمک می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *