دکتر علی قمری » کاشت ایمپلنت » ایمپلنت فوری و دو مرحله ای 
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ایمپلنت فوری و دو مرحله ای 

ایمپلنت فوری و دو مرحله ای 

ایپملنت فوری دندان زمانی انجام می شود که  متخصص ایمپلنت دندان، بالافاصله بعد از کشیدن دندان ها اقدام به قرار دادن ایمپلنت ها نماید.

کاشت ایمپلنت به صورت دو مرحله ای به دین صورت است که در این روش متخصص ایمپلنت دندان، دندان ها را می کشد. که ممکن است با توجه به شرایط فک فرد بین 2 الی 4 ماه و یا بیشتر، زمان نیاز باشد تا استخوان و لثه ترمیم شود . بعد از این مدت ایمپلنت قرار داده شود.

دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت دندان در ادامه در خصوص هر یک از روش های فوق و موارد استفاده توضیحات بیشتری خواهند داد. 

ایمپلنت-فوری-و-دومرحله-ای

پروتز فوری

در برخی از افراد با توجه به شرایط بیمار، پروتز در همان روز و حداکثر تا یک هفته بعد ،بر روی ایمپلنت قرار داده می شود، که تمامی پروتز ها موقتی بوده و پروتز دائمی در هیچ شرایطی بعد از یک هفته برای بیمار قرار داده نمی شود.

دکتر علی قمری در این توضیح این روش بیان می کنند که در هفته اول به منظور بهبود ظاهر دندان ها از پروتز های موقت استفاده می شود.

Conventional

در این روش، پایه ایمپلنت قرار داده می شود و حداقل بعد از گذشت 3 الی 4 ماه از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، قالب گیری پروتز های دندان انجام می شود.

به این روش نیز پروتز stage  و یا دو مرحله ای می گویند.

مواد پروتز موقت

در اکثر موارد به منظور ساخت پروتز موقت از مواد رزین آکریلیک ( با نام های مختلف) با چگالی بالا و بر پایه رزین نیز استفاده می شود. در برخی از موارد این پروتز ها با تیتانیوم و با یک فلز دیگر تقویت می کنند.

 مواد پروتز دائمی

پروتز های دائمی با استفاده از CAD-CAM و یا از مواد فلزی – سرامیکی ساخته می شوند و در برخی از مواقع با تیتانیوم تقویت می شوند.

 نوع اباتمنت و محکم بودن پیچ پروتز

در رابطه با نوع  پروتز استفاده شده ، بسیاری از مطالعات استفاده از انواع زاویه دار و مستقیم  ایمپلنت را که بین 17 تا 35 درجه تمایل دارند ، توصیف کرده اند که این زاویه فاصله بین کاشت ها را جبران می کند.

تعویض چندوجهی مستقیم و 17 درجه زاویه دار اغلب در کاشتهای قدامی استفاده می شد  و اباتمنت زاویه دار بیشتر در کاشت دیستال استفاده می شد ، داده هایی مربوط به محکم کردن پیچ پروتز با استفاده از کنترل کننده گشتاور وجود دارد ، نشان می دهند میزان نیروی اعمال شده به ترتیب چیزی بین  10-20  Ncm باشد.

 کنترل اباتمنت و ارزیابی پروتز

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که میزان پویایی دندان ها در زمان برقرار تماس های محوری و جانبی در ناحیه inter-canine از اباتمنت ها محافظت می کند. مگر در مواردی که از پروتز های کامل متحرک استفاده شود که این امر کمی دشوار است.

نحوه قرار دادن ایمپلنت های All On 4  و پروتز ها

برای قرار دادن ایمپلنت های All On 4  و پروتز ها نیاز به داشتن رادیوگرافی پانورامیک و پریاپیکال است که با استفاده از آن بتوان نحوه و میزان قرار دادن پروتز ها و اباتمنت ها را مشخص و بررسی کرد.

بررسی رضایت مندی بیمار

بعد از آن که تمامی مراحل قرار دادن ایمپلنت All On 4 انجام شد، میزان رضایت بیمار با توجه به نتایج آوایی، زیبایی، روان شناختی و عملکرد دندان ها مورد بررسی قرار  می گیرد.

میزان بالایی از رضایت مندی بیمار بعد از کاشت ایمپلنت All On 4  وجود دارد و چیزی حدود 95.6 درصد از افرادی که این روش جراحی کاشت دندان را تجربه کرده اند از نتیجه آن رضایت کامل دارند.

با این حال برخی از افراد هستند که به دلیل عوارض ایجاد شده در حین و بعد از جراحی ایمپلنت دندان خود از این روند رضایت ندارند. دکتر علی قمری متخصص ایمپلنت در تهران در خصوص عوارض احتمالی این روش در ادامه توضیح خواهند داد.

عوارض ایمپلنت-all-on-4

انواع عوارض ایمپلنت All On 4

  •  عوارض مکانیکی

برخی از متخصص ایمپلنت دندان عوارض مکانیکی شامل  شکستگی یا شل شدن اجزای پروتز را عنوان کرده اند. شایعترین عارضه شکستگی پروتزهای آکریلیک بود این مشکلات با ترمیم پروتزها ، تنظیم اباتمنت ، ساخت و استفاده از محافظ شبانه اکلوزال برطرف می شود.

بیشتر بخوانید
با درد ایمپلنت چه کنم؟

همچنین با مهار پایه و پیچ ها، تنظیم اباتمنت و عدم ایجاد فشار و بار اضافی به پروتز های دندانی درمان انجام می شود که در این مورد بیمار باید از خوردن خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند ، اجتناب کنند. از بین تمامی عوارض مکانیکی ایمپلنت All On 4، جدا شدن کامل پروتز دندان شایع ترین مشکل افراد بوده است که فقط در 23.2 درصد از بیماران مشاهده شده است.

با این حال با انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت تهران به دلیل مهارت و تجربه کافی میزان بروز این عوارض به صفر نزدیک می شود.

برخی از متخصص ایمپلنت دندان عوارض مکانیکی شامل  شکستگی یا شل شدن اجزای پروتز را عنوان کرده اند. شایعترین عارضه شکستگی پروتزهای آکریلیک بود این مشکلات با ترمیم پروتزها ، تنظیم اباتمنت ، ساخت و استفاده از محافظ شبانه اکلوزال برطرف می شود. دکترعلی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان را در خصوص ایمپلنت فوری و دو مرحله ای راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید.   

  •  عوارض بیولوژیکی

در مطالعات انجام شده  بین 11743 کاشت انجام شده، در طول سال اول بعد از ایمپلنت All On 4 نیز 134 مورد کاشت شکسته است. 9 کاشت در سال دوم و 31 کاشت در سال سوم الی دهم بعد از کاشت از بین رفته است. که در کل چیزی حدود 175 کاشت نا موفق در بین 11743 کاشت می باشد.

کمترین میزان موفقیت جراحی ایمپلنت All On 4 در بین 245 بیمار و طی 10 سال حدود 94.8 درصد بوده که نتیجه قابل توجهی می باشد.

شایع ترین عارضه در این مدت در بین بیماران فقط  از بین رفتن یک ایمپلنت می باشد. با این حال هیچ گونه عارضه دائمی بعد از جراحی در افراد مشاهده نشده است.

میزان ماندگاری ایمپلنت ها به شرایط فک و لثه افراد بستگی دارد و بعد از آن به مهارت و تجربه متخصص ایپملنت دندان بستگی خواهد داشت.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5347302/#B32

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری