دکتر علی قمری » زیبایی و پروتز » لمینت دندان چیست؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان پزشکی به ورقه های چینی که به عنوان روکش پرسلن مطرح می شوند، گفته می  شود. این ورقه های نازک به منظور ایجاد زیبایی در دندان ها و با هدف ایجاد دندان های زیبا، یک دست، یک اندازه و در کل برای بهبود ظاهر دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد. رنگ لمینت ها را با توجه به رنگ دندان های خود فرد می سازند تا طبیعی جلوه نماید. زیرا این لمینت ها بر روی سطح خارجی دندان ها متصل می شوند.

این ورقه های چینی نازک که از لایه های مختلف پسلن نازک ساخته می شوند، به مینای دندان طبیعی با کمک چسبی مخصوص متصل شده و جایگزین دندان ها می شود.

برخلاف تصور عموم که برای  قرار دادن این لایه های نازک نیاز است تا دندانپزشک دندان ها بتراشد، تا نتیجه بهتری برای بیمار به دست آید، یک دندانپزشک خوب و حرفه ای می تواند با انتخاب و استفاده از جدیدترین و مناسب ترین روش درمانی، با کمترین آسیب به دندانها، به راحتی این لمینت ها را جایگزین کرده بدون آن که به دندان ها آسیبی وارد نماید.  

لمینت دندان چیست

 

به چه دلیل دندان ها لمینت می کنند؟

درکنار جنبه های زیبایی که از لمینت استفاده می شود، مهمترین علت لمینت دندان ها، به منظور اصلاح و حفظ دندان هاست. برای آن که این لمینت ها را سالم، قوی و طبیعی به دست آورند، بعد از آن که آن ها را بر روی دندان ها نصب کردند، رزین های مخصوص دندانپزشکی که به نور حساس هستند به منظور تقویت لمینت ها استفاده می شود.

آیا لمینت ها باعث تخریب دندان ها می شود؟

پاسخ دکتر علی قمری دندانپزشک به این سوال خیر است. ایشان بیان می کنند که اگر برای انجام لمینت دندان ها به یکی از بهترین دندانپزشک زیبایی های متبحر مراجعه نمایید، قطعا با توجه به مهارت هایی که دارند، به بافت لثه و دندان های طبیعی آسیبی وارد نمی شود. دندانپزشک قبل از انجام هر گونه جراحی بر روی دندان ها، از بیمار می خواهد تا از دندان ها عکس برداری (رادیولوژی دندان) انجام دهند. علت این کار  صرفا به دلیل مشاهده و بررسی دندان هاست تا دندانپزشک بتواند بهترین تصمیم را برای دندان ها بگیرد و در صورت لزوم لمینت را انجام دهد.

اگر دندانپزشک تصمیم بگیرد که لمینت دندان روشی مناسب برای درمان و حفظ دندان ها نیست، سایر روش ها را مانند کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، ارتودنسی ، سفید کردن دندان و یا حتی فقط اقدامات اولیه دندانپزشکی را توصیه می نماید.

برای آن که بتوانید بهترین تصمیم را دراین خصوص بگیرید بهتر است با جراح دندانپزشک خود مشورت نمایید و اطلاعات  کافی به دست آورید.

آیا لمینت دندان مزیتی دارد؟

از آن جا که برای انجام لمینت دندان از ورقه هایی شبیه به دندان استفاده می شود و به طور جداگانه بر روی دندان ها متصل می شود، باعث می شود  تا از دندان های طبیعی محافظت شود. همچنین در زمان انتخاب رنگ لمینت ها سعی می شود تا رنگ آن ها شبیه به رنگ دندان ها باشد. به همین دلیل تشخیص تفاوت دندان ها  بسیار سخت خواهد بود. لمینت بر خلاف دندان ها به دلیل آن که از مواد خاصی با تکنولوژی بالا ساخته شده است، در برابر لکه گیری از چای و قهوه مقاوم است.

لیمنت می تواند در دندان هایی که به دلایل مختلف تیره شده اند و با روش های مختلف دندانپزشکی و بهداشتی سفید نشده اند، سفید شدن را به ارمغان آورد.

تا کنون در خصوص مزایای لمینت ها صحبت شد. حال می خواهیم در خصوص برخی از عوارض و معایب این روش دندانپزشکی زیبایی نیز صحبت نماییم.

آیا لمینت دندان معایب و عوراضی به همراه دارد؟

به دلیل آن که باید لمینت هایی که بر روی دندان ها قرار می دهند، هم اندازه با دندان ها بود و فرم دندان ها را اصلاح نمایند، ساخت سفارشی این لمینت ها کمی زمان بر است و ممکن است حدود هفت روز به طول انجامد. در صورتی که قبل از متصل کردن این لمینت ها، دندانپزشک تمامی بررسی های لازم را انجام داده باشد و در صورتی بیماری های دهان و دندان را به طور کامل برطرف شده باشد، عوامل تخریب دندان محدود شده و یا به طور کامل از بین رفته است. در این شرایط فرد می تواند به راحتی از لمینت ها به عنوان دندان های طبیعی بهره ببرد. با این حال حتی اگر لمینت ها از بهترین مواد ساخته شده باشند، ممکن است بکشند. س باید مراقب آن ها بود.

بیشتر بخوانید
پونتیک دندان چیست؟

زیرا لمینت نمی تواند  فشار هایی که به دندان های طبیعی وارد می شود را تحمل نماید. برخی از اقداماتی که نمی توانید انجام دهید شامل:

  • خوردن و کندن ناخن ها
  • باز کردن درب ها و نایلون ها با دندان
  • خوردن یخ
  • خوردن خرواکی های بسیار سخت و سفت

پس از ایجاد فشار بر روی دندان ها باید خودداری نمود.

نحوه انجام لمینت دندان به چه صورت است؟

ساخت لمینت دندان مراحل مختلفی دارد. دکترعلی قمری دندانپزشک و جراح لثه این مراحل را توضیح خواهند داد.

لمینت دندان پزشکی به ورقه های چینی که به عنوان روکش پرسلن مطرح می شوند، گفته می  شود. این ورقه های نازک به منظور ایجاد زیبایی در دندان ها و با هدف ایجاد دندان های زیبا، یک دست، یک اندازه و در کل برای بهبود ظاهر دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد. دکتر علی قمری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت می توانند شما عزیزان در خصوص لمینت دندان راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 02144092889 و 02144093978 تماس حاصل نمایید. 

مراحل لمینت دندان ها

مراحل زیر بعد از جسله مشاوره اولیه ، مشاهده عکس دندان ها و تایید روش لمینت برای دندان ها به شرح زیر است:

  • دندان ها را در یک جلسه با توجه به تعداد لمینت ها، دندانپزشک دندان ها را آماده می کند. تراش هایی که به دندان ها ممکن است زده شوند، با دقت بالا انجام می شود و با میلی متر اندازه گیری می شود.
  • بعد از آماده سازی، دندانپزشک از هر دو دندان فک مدلی را تهیه می نماید، حتی در صورتی که برای یک دندان لمینت لازم باشد.

مابقی مراحل که باید انجام شود، همانطور که گفته شد، بعد از یک هفته انجام می شود.

  • مدل دندان ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا با توجه به نیاز بیمار ساخته شود. لمینت ها را از ییک ورقه نازک و ظریف چینی می سازند. با گذراندن مراحل خاصی، آن ها را براق، شفاف و زیبا می سازند تا شبیه به مینای دندان باشد.
  • بعد از آن که لمینت ها آماده شد، توسط دندانپزشک بر روی دندان ها قرار می دهند. این لیمنت ها با استفاده از چسب های بسیار قوی روی مینای دندان متصل می شوند. .

در صورتی که دندانپزشک به طور صحیح تمامی مراحل لمینت دندان را انجام دهد، لمینت ها به طور یکپارچه درد منار هم قرار خواهند گرفت و هیچ مشکل ظاهری مانند شکاف و ناهمواری وجود نخواهد داشت. به همین دلیل می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها به راحتی استفاده کرد.

مهمترین چیزی که در این میان بسیار مهم می باشد، حفظ فرم و ظاهر طبیعی دندان ها و محافظت از لایه های زیرین لمینت است. به همین دلیل دندانپزشک و آزمایشگاه که وظیفه ساخت این لمینت ها را بر عهده دارند، باید از بهترین روش و مواد برای ساخت و قرار دادن لمینت ها استفاده نمایند.

چگونه می توان از لمینت ها مراقبت کرد؟

لمینت ها جایگزین دندان ها نیستند ولی باید این نکته را بدانید که به دلیل قرارگیری بر روی دندان ها، باید همانند دندان با آن ها برخورد شود و مراقبت های لازم مانند مسواک زدن و نخ دندان زدن را انجام داد.

 دندانپزشک قطعا مراقبت هایی را بیان می کند که بتوانید از نتیجه دندانپزشکی خود رضایت کامل داشته باشید.

یکی از مهمترین مراقبت ها مراجعه به دندانپزشک بعد از گذشت یک هفته از قرار دادن لمینت ها و بررسی آن ها توسط ایشان است. این بررسی به منظور عملکرد و واکنش آن ها در دهان است. حتی اگر با لمینت ها مشکلی ندارید باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا سلامت دهان و دندان بررسی شود.

برخی از مراقبت های بعد از لمینت دندان

اگر در هنگام خواب دندان هایتان بهم سابیده می شود و یا فشار وارد می کنید، دندانپزشک توصیه می کند که از  محافظ دندان در زمان خواب و یا زمان هایی که به دندان های خود فشار وارد می کنید، استفاده نمایید.

از مهمترین مراقبت ها این است که به طور مداوم به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.زیرا ورقه ها ممکن است به مرور زمان سابیده شده و ترک بردارند. پس مراجعه منظم می تواند از این عارضه کاسته و سریعا درمان شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی همدان در مقطع تخصص پریودانتیکس (جراحی لثه و ایمپلنت) و دارای بورد تخصصی پریودانتیکس، با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درمانی حرفه ای می باشد.

بیشتر بخوانید
روش های سفید کردن دندان
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر قمری